1500 Roman vatandaşımız var

12 Ekim 2017 / Perşembe 18:42:56

Türkiye Roman Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hacı Ramazan Işıldak, beraberindekilerle birlikte Kaymakam Ali Akça’yı ziyaret etti. Ziyarette, Roman vatandaşların yaşadığı sorunlar ele alınırken; ilçemizde bin 500’e yakın Roman vatandaşın yaşadığı bildirildi.

İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Lekesizyiğit ile Türkiye genelindeki dernek başkanlarının katıldığı ziyarette konuşan Genel Başkan Hacı Ramazan Işıldak, Türkiye Roman Dernekleri Konfederasyonu bünyesinde 21 il ve 44 ilçede faaliyet gösteren 18 federasyon ile 294 derneğin bulunduğunu söyledi.

İNEGÖL ÖRNEK BİR ŞEHİR

İnegöl’de yaşayan Roman vatandaşlara verdiği değer ve desteklerden ötürü Kaymakam Ali Akça’ya teşekkür eden Işıldak, “İnegöl’deki çalışmaları yerinde görmek için geldik. Sizlerin İnegöl’deki Roman camiasına ve kardeşlerimize değer verdiğinizi gördüğümüz için çok mutlu olduk. Ayrımcılık yapmadan birlikte yaşayabilmenin bir örneği sergileniyor. Sizlere ve İnegöl halkına bu konuda çok teşekkür ediyorum.”

İSTİHDAM VE EĞİTİM TALEP ETTİ

“İstihdam noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Roman camiasında eğitim konusunda çok büyük bir geri kalmışlık var. Onlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Saha çalışmalarımızın 2021’e kadar sürmesini umuyoruz” dedi.

İNEGÖL AŞURE GİBİ

İnegöl’de yaklaşık bin 500 Roman vatandaşının yaşadığını aktaran Kaymakam Ali Akça, “İnegöl’ü aşureye benzetirim. İçerisinde birçok farklılık var ama hepsi kendi lezzetini aşurenin içerisine bırakmış, bir bütün tat ortaya çıkmış. İnegöl böyle bir ilçe. İnegöl herkese kapılarını açıyor. Herkes İnegöllülük kavramını kullanmada özel bir duygu birliği içerisindeler, bu da İnegöl’ü İnegöl yapıyor.”

ROMAN İŞ ADAMLARIMIZ ÖN PLANA ÇIKMALI

“Entegrasyonla alakalı İnegöl’deki Romanların bir sıkıntısı yoktur. Ekonomik anlamda ön plana çıkmış işadamları olmasa da zaman içerisinde onlar da olacaktır. Gelir anlamında düzeltebileceğimiz hususlarla ilgili gerek sosyal yardımlaşma vakfımız gerek sosyal hizmet merkezimizin mağdur durumda olan Roman kardeşlerimize yönelik çalışmaları vardır. Onların hayatlarını daha konforlu hale getirebilmek için bir takım ödeme programları, yardımlar oluyor. Entegrasyon anlamında bir problem olduğunu düşünmüyorum. Dün de yoktu, bugün de yok, yarın da olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

GÜNCELSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00