3 cami itikaf için hazır

14 Haziran 2017 / Çarçamba 17:14:35

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene Ramazan’da itikafa girilecek camileri belirledi. Yurt genelinde 4 bin 655 cami itikafa girmek isteyenler için hazırlanırken, İnegöl’de 3 camide itikafa girilebilecek.

Ramazan ayını daha anlamlı bir şekilde geçirmek isteyen vatandaşlar, bugün itikafa girecek. Peygamber efendimiz(sav)’in hiç terk etmediği sünnetlerden olan itikaf Ramazan ayının son 10 gününde gerçekleştiriliyor.

Modern hayatın yoğunluğu içinde kendisine zaman ayıramayan Müslümanlar için bulunmaz bir nimet olarak görülen itikaf ibadeti, Ramazan'ın manevi ikliminden yararlanmak ve Kadir Gecesi’ni tam olarak idrak edebilmek adına da önem taşıyor.

İNEGÖL’DE 3 CAMİ HAZIR

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene Ramazan’da itikafa girilecek camileri belirledi. Yurt genelinde 4 bin 655 cami itikafa girmek isteyenler için hazırlanırken, İnegöl’de Hacı Hafız (Lazlar) Camisinde, Cerrah Mahalle Camisinde ve Gazelli Mahalle Camisinde itikafa girilebilecek.

İTİKAF NEDİR?

İtikâf, ibadet için ezan okunan ve kamet getirilen bir mescitte, bir camide veya ibadet yapılan bir mabette itikâf niyeti ile ikamet etmekten ibarettir. Zamanı, Ramazan ayının son on günüdür.

Ramazanın son on günü içerisinde itikâfın sünnet-i müekkede olmasının hikmeti, Kadir Gecesini ihya etmektir.

Çünkü Kur’ân’ın beyan buyurduğu gibi, bin aydan daha hayırlı1 olması hasebiyle Kadir Gecesi, gecelerin en faziletlisidir. İtikâfın bu geceye rastlamasının feyiz ve sevabı hadsiz ve hesapsızdır.

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

İNANÇSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00