7’den 70’e camideyiz

14 Haziran 2017 / Çarçamba 17:13:28

Rahmetin ve bereketin bol olduğu mübarek Ramazan ayında, İnegöl’deki camiler yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yaz Kuran Kurslarının başlamasıyla çocuklarla dolan camilerde, büyükler de kılınan namazlara ve okunan mukabelelere katılıyor.

Camiler, yaz tatilinin başlamasıyla İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Yaz Kuran Kursları için gelen çocuklarla ve okutulan mukabeleler dolayısıyla da yetişkinlerle doldu taştı.

CAMİLERDE RAMAZAN BEREKETİ

Sabahtan öğlene kadar camilerde bulunan çocuklar Kur’an-ı Kerim öğrenirken, diğer tarafta Ramazan ayı dolayısıyla okunan mukabeleleri takip eden yetişkinler, namaz vakitlerinin dışında da camilerin dolmasını sağlıyor. Camilerde, sabah, öğle ve ikindi namazından sonra okunan mukabeleye vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

ÇOCUKLAR KUR’ANLA BULUŞTU

Okulların tatile girmesinin ardından Yaz Kuran Kursları 12 Haziran Pazartesi günü başladı. İlçemizde resmi olarak 175 camide 250 sınıf, 60 Kuran Kursunda ise 110 adet sınıf açıldı.

Cami ve kuran kurslarının yanı sıra Abdulhamithan Ortaokulu’nda 8 sınıf, Mesudiye Mahallesi Cemil Sönmez Ortaokulu’nda 4 sınıf, Kurşunlu İlk ve Ortaokulu’nda 1 sınıf, Müşerref Muzaffer Samda İlk ve Ortaokulu’nda 2 sınıf olmak üzere toplam 15 sınıfta kuran kursu açıldı.

Yaz Kuran Kurslarında, hedef 10 binin üzerinde çocuğa eğitim vermek.

RAMAZAN’DA YOĞUN MESAİ

Camilerin yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı imam ve müezzinlerin Ramazan mesaisi yoğun geçiyor. Mesaiye sahurda başlayan imamlar öğle namazına kadar ki zamanı mukabele okuyarak geçiriyor.

Daha sonra öğlen cemaate namaz kıldırdıktan sonra Kur’an-ı Kerim ve mealini okuyan imamlar, ikindi namazı öncesi hadis sohbetinde bulunuyor.

İFTAR SONRASI CAMİDELER

Namazın ardından mukabele okuyan görevliler, akşam ezanını okuyup namazlarını kıldıktan sonra evlerine giderek iftar yapıyor. Bundan kısa bir süre sonra yeniden camiye gelen imamlar, teravih öncesi cemaate dini bilgiler veriyor.

Teravih sonrası cami cemaatiyle zaman geçiren ve dini sohbetlerde bulunan imamlar, evlerine gidip sahur yaptıktan sonra imsak ezanını okuyup sahur mukabelesine geçiyor.

Günün büyük bölümünü camide geçiren din görevlileri, az bir uykuyla görevlerini yerine getiriyorlar.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

İNANÇSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00