Abdülhamid Han unutulmadı

12 Şubat 2018 / Pazartesi 19:05:40

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve dünyanın dört bir tarafından hanedan üyelerinin yer aldığı Sultan 2.Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yıl dönümü etkinliklerine; İnegöl Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği de katıldı.

7 ülkeden 40’a yakın hanedan üyesinin katılım gösterdiği ve gün boyu devam eden anma etkinliğe hanedanın davetlisi olarak katılan İnegöl Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği yöneticileri böylesi güzel ve anlamlı bir organizasyonun içerisinde olmanın gururunu yaşadılar.

SABAH NAMAZINDA BAŞLADI

Sultan Ahmet Camiinde sabah namazı ile başlayan anma etkinlikleri, sırasıyla Sultan 2. Abdülhamid Han’ın türbesini ziyaret, Topkapı Sarayı ziyareti ve hanedan üyelerinin buluştuğu kahvaltılı toplantı.

ERDOĞAN DA AĞIRLADI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın davetlisi olarak 2. Abdülhamid Han’ın son yıllarını geçirdiği ve hakka yürüdüğü Beylerbeyi Sarayını ziyaret ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hanedan üyelerini Yıldız Sarayında ağırlaması ile son buldu.

İNEGÖL’DEN GİTTİLER

İnegöl Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği kurucu başkanı Turgay Yazıcı ve dernek yöneticisi Serdar Sevinç’in hazır bulunduğu etkinlikler Sultanahmet Camii’nde kılınan Sabah namazı ve ardından okunan mevlit ile başladı. Sultanahmet Camii’ndeki programa Sultan 2. Abdülhamid Han’ın torunları da katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Hamidiye AŞ’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte sabah namazı sonrasında vatandaşlara ve Sultan 2. Abdülhamid Han’ın torunlarına çorba, lokum ve Hamidiye su ikram edildi.

TÜRBESİNDE KURAN OKUNDU

Buradaki programın ardından tüm katılımcılar yürüyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Milyon TL harcanarak restorasyonu yapılan Sultan II.Mahmud, Sultan Abdülaziz ve Sultan II.Abdülhamid Han’ın türbesine geldi.Abdülhamid Han’ın yurt dışında yaşayan 7 farklı ülkeden 40’a yakın torunu türbede okunan Kur'an-ı Kerim’i dinledi ve dua etti.

Okunan duaların ardından türbenin bahçesini doldurana vatandaşlara lokum ikram edildi. Vatandaşlar Sultan 2. Abdülhamid Han’ın torunlarına büyük ilgi gösterdi ve hatıra fotoğrafı çektirdi. İnegöl Abdülhamid Han Derneği yöneticileri de Sultan 2. Abdülhamid’in türbesini ziyaret ederek bol bol dua ettiler.

TOPKAPI ZİYARETİ

Harun Osmanoğlu’nun kızı Nurhan Osmanoğlu’nun mihmandarlık yaptığı hanedan üyeleri dedelerinin 4 kıtayı yönettiği Topkapı Sarayını ziyaret ederek o ihtişamlı yılları yad etmenin mutluluğunu yaşadılar.

Duygulu anların yaşandığı ziyarette kısa bir konuşma yapan Nurhan Osmanoğlu, dünyanın dört bir tarafından böylesine anlamlı bir günde bizleri yalnız bırakmayan tüm hanedan mensuplarına şükranlarını sundu.

BİRLİK VE BERABERLİK ÇOK ÖNEMLİ

 

Bu birlik ve beraberliğin bozulmamasını ve her daim güçlü bir şekilde geleceğe bakılması gerektiğine vurgu yapan Osmanoğlu, “Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan İnegöl Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneğimize de teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa bir süre önce faaliyete başlasalar da isimlerine yakışır bir şekilde davrandıklarını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmekte. İnşallah derneğimiz vasıtasıyla hanedan üyelerini Payitahta başkentlik yapmış Bursa’da ve Kuruluş toprağı olan İnegöl’de misafir etmek istediğimizi de buradan özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Sultan 2.Abdülhamid’in son yıllarını geçirdiği ve hakka yürüdüğü yer olan Beylerbeyi Sarayında duygu dolu anlar yaşandı. Hanedan üyeleri Sultan 2. Abdülhamid’in vefat ettiği odayı görünce göz yaşlarına hakim olamadılar. Uzun uzun odayı inceleyen hanedan üyeleri Sultan 2. Abdülhamid Han için dua ettiler.

Daha sonra Beylerbeyi sarayında hanedan üyelerine sürpriz yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 2. Abdülhamid Han’ın torunlarıyla sohbet etme imkanı buldu.

Sultan 2. Abdülhamid Hanın vefatının 100. yıl dönümü etkinliklerinin son durağı Yıldız Sarayı oldu. 7 ülkeden 40’a yakın hanedan üyesi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yıldız Sarayında misafir edildi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gece boyunca yakın ilgi ve alaka gösterdiği hanedan üyelerinin mutluluğu görülmeye değerdi.

BÜYÜK BİR GURUR

İnegöl Abdülhamid Kültür ve Eğitim Derneği Kurucu Başkanı Turgay Yazıcı yaptığı açıklamada;

“Kısa bir süre önce kurulan derneğimiz bildiğiniz üzere Sultan 2. Abdülhamid Hanın vefatının 100.  yıldönümünde Orhan Osmanoğlu ve AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün katılımlarıyla güzel bir etkinliğe imza attı. İnegöllü hemşerilerimiz bizleri bu özel ve anlamlı gecede yalnız bırakmadılar. Bugünde hanedanın davetlisi olarak İstanbul’a geldik.”

“İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tertiplediği ve dünyanın dört bir tarafından hanedan üyelerinin hazır bulunduğu böylesi bir etkinlikte bulunmak bizlere büyük bir gurur yaşattı. İnşallah derneğimiz devlet büyüklerimizin ve hanedanımızın desteği ile güzel çalışmalara imza atacak. Bu vesile ile bizleri ağırlayan başta Nurhan Osmanoğlu olmak üzere tüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00