Ahıskalılara müjdeyi verdi

22 Mayıs 2017 / Pazartesi 19:28:14

Ahıskalılar Derneği Başkanı Mehmet Taş, Ahıskalıların oturma izni ve sağlık sigortası konularının önemli ölçüde çözüldüğünü söyledi.

Ahıskalılar Derneği Başkanı Mehmet Taş, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bildiğiniz gibi yıllardır sorunlarımızın çözümü için gerek ilçemizde gerekse Ankara’da çeşitli görüşmeler yaptık. Son bir senedir, özellikle İçişleri eski Bakanımız Efkan Ala Bey’in destekleriyle görüşmelerimizi; gerek İçişleri Bakanlığında,  gerekse Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde etkili bir şekilde sürdürdük. Geçtiğimiz 2016 yılı Kasım ayında Efkan Ala Bakanımızın yönlendirmesi ile Göç İdaresi Genel Müdürümüz Atilla Toros Bey ile yaptığımız görüşmede, gündeme getirdiği kimliğe eş değer uzun süreli ikamet iznini hazırladıklarını ve imza aşamasında olduğunu tamamlandığında ve uygulamaya girdiğinde bizleri çok rahatlatacak çözümler içerdiğini anlatmıştı”
KISA DÖNEM İKAMETGAH
“Ancak; daha bu kart yürürlüğe girmeden, uygulamaya konan İnsani İkametgah alma işlerinde gelinen ülkeden alınması gereken sabıka kaydının Göç İdare Müdürlüklerince istenmesi, bu sabıka kaydı alınamıyorsa eğer, alternatif çözüm olarak kısa dönem ikametgah alınmasıyla sabıka kaydının istenmediği, bunun yerine Kısa Dönem İkametgah için de her kişiye özel sigorta yaptırma zorunluluğunun getirmiş olması İnsanlarımızı içinden çıkılmaz sorunlarla karşı karşıya kalmasına sebep olmuştu” 
FAYDA SAĞLAMAYAN SİGORTA
“Bilgi olarak belirtiyorum; 19 yaşında 1 kişinin özel sigorta yaptırması 200 TL. ye mal olmaktadır. 55 Yaşında bir kişinin de sigorta yaptırması 550 TL. civarında bir bedel tutmaktadır. Bu da ortalama 400 TL. x 5 kişilik aile = 2.000 TL. bir ailenin özel sigorta masrafıdır. Üstelik bu sigorta her hastanede geçmeyen ve kapsamı dar nitelikli bizlere hiçbir fayda sağlamayan sigortadır. İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğimize bana, yönetimdeki arkadaşlarıma, Başkan Yardımcılarıma gelen şikâyet telefonlar ile durumun önemli olduğunu gördük. Dernek Başkanı olarak ben ve Başkan Yardımcısı Osman Hatipoğlu ile birlikte Bursa Göç İdaresi Müdürlüğüne giderek durumu yerinde gözlemledik. Bursa Göç İdaresi Müdürümüz ile de sorunlarla ve çözümleriyle ilgili 1 saatlik bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmede İnsanlarımızın kendisine durumla ilgili şikayette bulunulup, bulunulmadığını sorduğumuzda, kimsenin bir şey söylemediğini ilk bizim geldiğimizi belirtti. Burada da gördük ki bizden başka kimse şikayetçi değil durumdan….!”
ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ DİLE GETİRDİK
“Son haftalarda oturma iznindeki değişikliklerden dolayı yaşadığımız sorun ve sıkıntıları görüşmek için 16/05/2017 tarihinde Federasyon Başkanımız Ertan Topçu’nun İçişleri Bakanlığından İçişleri Bakan Yardımcısı ile görüşme randevusu almıştı. Bu Randevu için;  Federasyon Başkanımız Ertan Topçu, İnegöl Ahıska Türkleri Dayanışma Derneği adına ben, Gürsu Dernek Başkanı Yusuf Nurigil, Bursa Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Şahmerdan Binalioğlu, Gebze Federasyon Temsilcisi Binali Osmanlı ve Kırıkhan Dernek Başkanı Kemal Avcı ile birlikte Ankara’ya yaptığımız ziyarette sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirdik. Devamında da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne giderek Göç İdaresi Genel Müdürümüz ile görüştük”
 SON BAŞVURU TARİHİ 15 AĞUSTOS 2017
“Genel Müdürümüz; uzun süreli ikamet izninin yürürlüğe girdiğini,  genelgeyi tüm İl Göç İdaresi Müdürlüklerine gönderdiklerini bizlere bildirdi. Bu haktan 01/01/2017 tarihine kadar ülkemizde bulunan oturma izni alan yada oturma iznine müracaat eden halkımız faydalanacaktır. Son başvuru tarihi 15 Ağustos 2017’dir. Bu tarihe kadar başvurularımızı yapmak zorundayız. Lütfen herhangi bir sorun yaşamamak için son aylara bırakmayalım”
53 TL’LİK AYLIK SİGORTA
“Bundan sonra; İnsani Oturma İzni olmayacak. Bir ya da iki yıllık Kısa Dönem Oturma İzni alınacak. Bunda da SGK’ dan yaptıracağımız 53 TL’lık Aylık Genel Sağlık Sigortası geçerli olacaktır.   Aldığımız bilgiye göre şu anda Göç İdaresi ve SGK arasında bilgi paylaşımları amacıyla Bilgisayar Sistemi kuruluyor. Sistem tamamladığında hiçbir yerden hiçbir belge almadan SGK oturma iznimizle sisteme girdiğinde bizim Ahıskalı olduğumuzu görecek ve işlemlerini tamamlayacak. Arkadaşlar bu söz değil uygulamaya geçilen bir sistemdir.  Bu genelgeyi hem Göç İdaresi Genel Müdürümüz gösterdi ve anlattı,  hem de ertesi günü 17/05/2017 tarihinde Bursa Valimiz Sayın; İzzettin Küçük Bey, beni Bursa’ya toplantıya çağırdığında, Göç İdaresi Müdürümüz Aydın Bey ve SGK Müdür Yardımcımızın hazır bulunduğu toplantıda genelge hakkındaki bilgileri ifade etmişlerdir. Bu hafta Göç İdaresinde yapılacak değerlendirme, inceleme ve uygulamaya geçirilme çalışmalarından sonra yeni duruma göre Göç İdaremiz Müdürlüğü tarafından çalışma başlatılacaktır. Bu Konuda Göç İdaresi Müdürlüğümüz kendi içinde yaptığı çalışma sonucunda uygulama yöntemiyle ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve yapılacaktır. Tüm Halkımıza hayırlı olsun” 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

KÜLTÜR & SANATSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

ŞAFAK ECZANESİ

Süleymaniye Mahallesi, Park Cd. 68/A, 16400 İnegöl/Bursa

Telefon:+90 713 43 07

Nöbet Saati:

BURCU ECZANESİ

TURGUTALP MAH. MİMAR SİNAN CAD. NO:52 / İNEGÖL

Telefon:02247138993

Nöbet Saati: