Belediyeler şişiriyor

14 Temmuz 2017 / Cuma 11:22:55

BUSKİ, yüksek gelen su faturalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, artışın su fiyatlarından değil, artışın ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilen katı atık bedellerinden kaynaklandığı bildirildi.

Konuya ilişkin BUSKİ’den yapılan açıklamada, 27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Atıksu Altyapı ve Evsel Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik’ gereği, ilçe belediyeleri tarafından belirlenen katı atık bedellerinin 1 Temmuz 2017’den geçerli olmak üzere yeniden tarifelendirildiği belirtildi.

TUTAR DEĞİŞİYOR

İlçe belediyelerinin belirlediği tarife uyarınca katı atık bedellerinin konutlar ve işyerleri için ayrı ayrı ücretlendirildiği aktarılan açıklamada,

“Buna göre önceki tarifeye göre ortak belirlenen 7 lira 93 kuruşluk katı atık bedelleri, Bursa’nın 17 ilçesinde ev ve işyerleri için ayrı ayrı olmak üzere 5 lira 90 kuruştan 31 lira 86 kuruşa kadar değişen tutarlarda artırıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs 2017 Olağan Meclis Toplantısı’nda onaylanan yeni fiyat tarifesi 1 Temmuz 2017’den itibaren uygulanmaya başlandı.”

İLÇE BELEDİYELERİ BELİRLİYOR

“Temmuz 2017 dönemine ait su faturalarının katı atık bedelindeki artıştan kaynaklanan zorunluluk nedeniyle önceki dönemlere göre daha yüksek tutarlarda abone faturalarına yansıtıldı. Bu durum, suya zam yapıldığı gibi yanlış bir algıya neden oldu. Katı atık bedelleri ücretlendirilmesini ilçe belediyeleri belirliyor” ifadelerine yer verildi.

SU FİYATLARINDA ARTIŞ YOK

Açıklamada, BUSKİ’nin katı atık bedellerini ilçe belediyeleri adına tahsil edip, buradan elde edilen geliri yine ilçe belediyelerine aktardığına değinilerek, su fiyatında herhangi bir artışın söz konusu olmadığına işaret edildi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

GÜNCELSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Ege Eczanesi

Burhaniye Mah. Kıbrıs Lokantası Karşısı

Telefon:712 3373

Nöbet Saati:18:30-01:00

Sezer Eczanesi

Kemalpaşa mah. Adnan Menderes Bulvarı no:18

Telefon:711 6449

Nöbet Saati:18:30-08:30