Buğday kararı çiftçiyi üzdü

02 Temmuz 2017 / Pazar 17:50:02

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik’in başkanlığını üstlendiği Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı Karacabey’de yapıldı. Çelik, buğdayda gümrük vergisinin ciddi oranlarda indirilmesinin çiftçiyi üzdüğünü kaydetti.

NE ANLAMI VAR
Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı Karacabey’de yapıldı. Karacabey Ziraat Odası toplantı salonundaki koordinasyon toplantısında, son günlerde tarımla ilgili yaşanan sıkıntılar ele alındı. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sezai Çelik ve ziraat odaları başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Son günlerde gündeme olan buğday konusuna değinmek istiyorum. Buğday hasadının yapıldığı dönemde, gümrük vergilerinin yüzde yüz civarında düşürülmesi biz çiftçileri ve Ziraat Odalarını üzmüştür. Biz her yıl 18 milyon ile 22 milyon ton arasında buğday üreten ülkeyiz. 80 milyon nüfusa bakan, 30 milyon turiste bakan, ayni zamanda bunun ihracatını bile yapabilecek güçlü bir ülke iken, yılda 4 milyon ton buğday ihracatının ne anlamı var” dedi. 
DOĞRU VERİ ALINMADI
Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ise, “Tarım Bakanlığı olarak doğru veriyi alamadıklarını düşünüyoruz. Karacabey’de 200 bin dekar buğday ekiliyor. Fakat kayıtlarda bu 50 bin dekar olarak görünüyor. Bu kayıt dışılıkta ülkenin belini büküyor” ifadelerini kullandı. 
BİZDE ÜRETİMİ ÇOK AZ
Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, buğdayda yaşanan sıkıntılardan bahsetti. Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere ise, “22 tane havza esaslı üretimde ürün seçilmişti. Bize de bunlardan 5-6 tanesi çıktı. Bunlarda buğday, arpa, yulaf, mısır ve zeytinyağıydı. Bizim bölgede bunların üretimi çok az. Bunu devletin tekrar gündeme alması lazım. Eğer devlet havza esaslı üretimde yüzde elli mazot desteği verecek ise bunu bir kez düşünmesini istiyoruz” dedi. 
Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik ise, tarımda eğitimli yetişmiş insanların sıkıntısını çektiklerini söyledi. 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EKONOMİSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00