Bursa’da Aktaş dönemi

02 Kasım 2017 / Perşembe 16:52:04

Recep Altepe'nin istifasının ardından genel merkez tarafından aday gösterilen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Meclisi’nde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 17 aylığına başkan seçilen Aktaş, merhum Hikmet Şahin’in ardından Bursa’nın ikinci İnegöllü belediye başkanı oldu.

Vali İzzettin Küçük'ün çağrısıyla toplanan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni başkanı seçti. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile birlikte Ankara’ya çağrılan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanları arasından Alinur Aktaş’ın ismini belirledi. Aktaş’ın resmi adaylık açıklaması ise AK Parti il binasında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya tarafından yapıldı.

75 KİŞİ OYUYLA DESTEK VERDİ

Ak Parti teşkilatının kararıyle, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin karşısına başkan adayı olarak çıkan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  100 üyenin bulunduğu mecliste 84 kişinin katıldığı gizli oylama sonucu; AK Parti, MHP ve bazı bağımsız üyelerden oluşan 75 kişinin desteğiyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

 GENEL MERKEZ AKTAŞ’I ADAY GÖSTERDİ

Ak Parti Bursa İl Başkanlığı'nda yapılan grup toplantısında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, yapılan istişareler ve Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uygun görmesiyle Alinur Aktaş'ı Büyükşehir Belediye Başkanı olarak meclise teklif ettiklerini açıkladı.  Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de Ak Parti Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu Alinur Aktaş'ı Ak Parti'nin adayı olarak önerdiklerini yineledi.

MUHALEFET ADAY ÇIKARMADI

 Seçim öncesi söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Grup Sözcüsü İhsan Bilgili meclisteki toplantıda şehitleri rahmetle yaad ederek, "Belediyelerde yeni bir seçim yapılması olayını ben hatırlamıyorum. 80 darbesi sonrası Belediye Başkanı darbeden dolayı görevden alındığı için atama olmuştu. Milletvekili adaylığı için istifa eden başkanın yerine seçim yapılmıştı. Biz bu olaya demokrasi ve milli irade açısından bakıyoruz. Bu belediye CHP'nin belediyesi olabilirdi. Seçim sandığında kazanan başka bir belediye de olabilirdi. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi kazandı.

MHP Genel Merkezi ve İl Başkanımızın aldığı karar gereğince aday çıkarmayı milli irade açısından uygun görmedik. Kazanılmış hak var. Anadolu'da benzer uygulamalar yaşandı. MHP ve başka partilerden istifalar yaşandığında mevcut başkanın partisine destek verildi. Böyle bir durumda MHP olarak AK Parti adayına destek vereceğiz oy vereceğiz, kendimiz aday çıkarmayacağız çünkü seçimde kazanılmış bir hak olduğu için  Ak Parti'nin adayına destek vereceğiz" dedi.

CHP: “AK DEĞİL KARA BİR GÜN”

Seçim öncesi konuşan CHP sözcüsü Erdal Aktuğ,

"8 şehit haberi hepimizi üzüntüye boğdu. Bursa bugün demokrasi adına ak değil kara bir gün yaşıyor. Bazı belediye başkanlarının istifa süreçlerini ibretle izledik. "Bu şartlarda Bursamıza hemşehrilerime, ülkeme hizmet imkanı kalmadığı ortadadır. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine uyarak belediye başkanlığını bırakıyorum. Bu olay katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir"sözleri istifa eden başkanlara aittir. Cebir ve tehdit yoluyla anayasal suç işlenerek istifaya zorlanan başkanların yerine bugün de Recep Altepe'nin yerine usulen şeklen bir başka emre kadar başkan seçmek üzere toplandık.

Merkezi hükümetten bir türlü gerekli desteğini alamayan Türkiye'nin en önemli şehirlerinden yeşil Bursa önemli sorunlarla uğraşıyor. En önemli sorun olan trafik sorunu kenti yaşanmaz hale getirirken, en önemli sorumlu Recep Altepe bu sebeple istifa etseydi anlardık. Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönüştü. Çocukluk hayalim dediği ipekböceği bir semti bitirdiğinde Recep Altepe istifa etseydi anlardık. Büyükşehir bütçesini borç batağına soktuğunda istifa etseydi anlardık. Bartuğ tviti atıldığında istifa etseydi anlardık. Doğanbey ucubelerinden sonra gelen tepkilerle istifa etseydi anlardık." sözleri üzerine tartışma yaşandı.

 

CHP'Lİ ÜYELER MECLİSİ TERK ETTİ

  Ak Parti Grup Sözcüsü Ercan Barutçuğlu, mecliste başkanlık seçimi yapıldığını , polemik yapmaya gerek olmadığını söyledi. Ak Partili üyeler CHP Sözcüsü Erdal Aktuğ'a , "Burada demogoji yapmayın" dedi. Bunun üzerine sözlü tartışmalar büyüdü.  Mikrofonların kapatılması üzerine ayağa kalkan ve aday çıkarmayan CHP'li üyeler polemik üzerine salonu terk ettiler.

  "SEÇİMİ SABOTE ETTİLER"

  Ak Parti Grup Sözcüsü  Barutçuoğlu,

 "Muhalefet etmeye hakları var. Buna sonsuz saygı gösteriyoruz. Ancak tek taraflı müessese olan istifayla boşalan bir makama demokrasimize uygun bir şekilde yapılan bu seçimi adeta sabote etmelerini kabul etmiyoruz. Bugün yapılması gereken bir makama yapılan yeni bir seçimdir. Burada demokrasimizin gereğini yerine getiriyoruz.

Partimize haksız ithamlarda bulunarak, burada bulunmayan bir kişiye eleştiri yöneltmekle ne kazandılar. Demokrasinin gereğini yerine getiriyoruz. Bunu sabote etmenin ne anlamı vardı. Ben şahsen üzüntü duydum. Demokrasimizin gereğini yerine getireceğiz. Başkanımızın yerine gösterdiğimiz adayı seçeceğiz. Bursamıza hayırlı olsun" diye konuştu.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

SİYASETSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00