Bursa’yı tanıma gezisi

01 Ocak 2017 / Pazar 11:11:41

Kosova Eğitim Kurumları 7. sınıf öğrencileri ‘İlimizi Tanıyalım Projesi’ kapsamında Bursa’ya bir gezi gerçekleştirdi.

ULU ÇINARIN HİKAYESİ

Ulu Camii ile başlayan gezide rehber eşliğinde camiyi gezen öğrenciler, bir baş yapıt olan eserin hikayesini ve özelliklerini dinledikçe hayranlıkları bir kat daha arttı. Rehber eşliğinde yapılan Ulu Cami gezisi sonrası Kozahan’a giden öğrenciler Bursa’nın meşhur ipeğinden yapılan eşyaları ve tarihi hanı inceledi.

Kozahan’da çay keyfi yapan öğrenciler ardından Tophane’ye çıkarak Osmanlı Devleti kurucusu olan Osman Gazi’nin türbesini ziyaret etti. Ardından eşsiz Bursa manzarasını Tophane’den seyreden öğrenciler keyifli dakikalar yaşadı.

Sonrasında ufak bir yemek molası veren öğrenciler Kültürpark içerisinde yer alan Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ettiler. Burada tarihin izlerini görme fırsatı bulan öğrenciler yeni ve kaliteli bilgiler edindiler. Atatürk Evi ile devam eden gezide öğrenciler Atatürk’ün yaşam alanında bir gününü nasıl geçirdiğini görevli rehberden öğrendiler. Son olarak 620 yıllık tarihe sahip Ulu Çınar’a giden öğrenciler gördükleri manzara karşısında büyük keyif aldılar. Ulu Çınar’ın hikayesini ve tarihini öğrenen öğrenciler buranın ardından geziyi sonlandırdı.

TARİH BİLİNCİ OLUŞTURUYORUZ

Geziye katılan Kosova Eğitim Kurumları Danışman öğretmenlerinden İbrahim Ergin; “Kurum olarak geçmiş ile gelecek arasında bir köprü inşa etmek istiyoruz. Öğrencilerimizde tarih bilinci oluşturarak geleceğe daha sağlam adımlarla yürümeleri hedeflerimiz arasında. Günümüzde çocuklar içinde yaşadıkları kentlerinden tarihinden uzaklaşmış durumdalar, biz kurum olarak bu konu hakkında özenle duruyoruz ” dedi.

İLİMİZİ TANIYALIM PROJESİ

Okulun gezilere oldukça önem verdiğini söyleyen Kosova Eğitim Kurumları Okul Müdürü Erol Baştürk, tüm gezilerinde muhakkak bir amaç doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti. Öğrencilerin eğlenirken de öğrenebileceklerini düşündüklerini ekleyen Baştürk bundan sonra da İlimizi Tanıyalım Projesi kapsamında gezilere devam edeceklerini söyledi. Son olarak Kosova’da etkinlik bitmez” dedi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EĞİTİMSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00