Camiler Ramazan’a hazırlanıyor

19 Mayıs 2017 / Cuma 18:25:00

İnegöl Belediyesi, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde, vatandaşların ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerde halı yıkama ve temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

İnegöl Belediyesi olarak Ramazan ayının yaklaştığı bugünlerde vatandaşlarımızın ibadetlerini temiz bir ortamda yapmaları için camilerde halı yıkama ve temizleme çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz diyen Başkan Aktaş,

“Merkez ve kırsal ayrımı yapmadan tüm camilerimizin iç ve dış tüm temizliklerini yapıyoruz. Bizler, İnegöl Belediyesi olarak cami temizliğine ayrı bir önem veriyoruz. Böylece üç ayların içinde olduğumuz mübarek günlerde Ramazan ayı öncesi vatandaşlarımızın sağlıklı ve hijyen şartlarının sağlandığı bir ortamda ibadetlerini huşu içerisinde yapmalarına vesile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Camilerimizde gerçekleştirdiğimiz temizlik çalışmalarından dolayı halkımızdan da güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu durumda bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor” şeklinde konuştu”.

DÜNYADAKİ EN GELİŞMİŞ SİSTEMİ UYGULUYORUZ

Pazartesi günü merkez ve beldeden mahalleye dönüşen mahallelerimizdeki toplam 80 camimizin halı yıkama işine başladıklarını belirten Aktaş,

 “Bu alanda uzman bir firma ile yaptığımız anlaşma sonucunda camilerimizin halılarını tek tek temizleyerek Ramazan ayına hazır hale getiriyoruz. Burada yapılan işlem hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse, firma yetkilileri tarafından mobil halı yıkama aracı ile tek tek bütün camiler geziliyor.

Daha sonra tamamen köpüksüz deterjan halılara püskürtüldükten sonra 90 dereceye kadar varan(Halının cinsine ve durumuna göre değişebiliyor) basınçlı kaynar suyla halılar yıkanıyor. Bu sayede camilerde oluşan ter kokusu, ayak ve çorap kokusu da bu uygulama ile yok oluyor.

Ayrıca yıkama esnasında filtrelerden halıdan çıkan kirli suyu da çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca İnegöl merkez ve beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki camilerimizde  uygulanan bu çalışmanın yerinde halı yıkama alanında dünyadaki en gelişmiş sistem olduğunu da buradan ifade etmek istiyorum. İki farklı ekiple yapılan çalışmaların en kısa sürede bitmesini arzuluyoruz.” dedi.

KIRSALDAKİ CAMİLERDE TEMİZLENİYOR

Kırsal mahallelerdeki camilerde de temizlik çalışmalarının devam ettiğini belirten Aktaş,

 “Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün iki ayrı koldan yürüttüğü kırsal mahallelerin cami temizlik çalışmaları kapsamında 3 kişilik ekip ve bir araçla camilerin iç temizlikleri, halı yıkama ve dezenfektesi gerçekleştirilirken, 10 kişilik bir ekip ve bir araçla birlikte camilerin bahçeleri, cami çevresi ve tuvaletlerinin temizliği de yapılıyor.

Ramazan ayı süresince İnegöl’e bağlı 95 kırsal mahalledeki camilerimizin temizlik çalışmalarının tamamlanması ve bayram namazında tüm camilerin temizlikleri yapılmış halde vatandaşları karşılamalarını planlanıyoruz.”

Yaklaşan Ramazan ayı öncesinde Belediyemizce şehir genelinde geniş çaplı bir temizlik çalışmasının da başlatıldığını belirten Aktaş,

“Ana caddelerde bulunan 400 lt. ve 800 lt’lik konteynerlerin temizlik çalışmaları ve ayrıca yer altı konteynerlerinin yüzeyde bulunan kısmının yıkanması ve dezenfektesi çalışmaları devam etmekte.

Ayrıca halkımızın en çok ziyaret edeceği yerlerden birisi olan camilerimizde cami müştemilatlarının yıkanması, cami önleri ve cami girişleri, şadırvan ve abdest alma yerleri ile camii tuvaletlerinin genel temizliği de hijyenik bir şekilde ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır” dedi.

Aktaş son olarak;

 “Yürütülen bu temizlik çalışmaları ile bizler için kutsal bir mekan olan camilerimizin Ramazan ayı öncesi sağlık ve hijyen şartları açısından hazır bir hale getirildiğini belirtir, cenabı Allah’tan huzur ve güven içerisinde bizleri Ramazan ayına ulaştırmasını diler, saygılarımı sunarım” dedi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

İNANÇSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

ŞAFAK ECZANESİ

Süleymaniye Mahallesi, Park Cd. 68/A, 16400 İnegöl/Bursa

Telefon:+90 713 43 07

Nöbet Saati:

BURCU ECZANESİ

TURGUTALP MAH. MİMAR SİNAN CAD. NO:52 / İNEGÖL

Telefon:02247138993

Nöbet Saati: