Çiftçiye kayıt uyarısı

06 Haziran 2017 / Salı 18:11:34

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, İnegöllü çiftçileri ÇKS kayıtlarını Haziran sonuna kadar yapmaları konusunda uyardı.

YAĞIŞ ZARAR VERDİ
Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, İnegöl’de geçtiğimiz günlerde yaşanan aşırı yağış ve dolunun bazı köylerde zarara sebep olduğunu söyledi. 
Çelik; 
“Her yıl bu mevsimlerde yaptığımız haberleri yine yapmak durumunda kalıyoruz. İnegöl’ümüz ne kadar güzel bir yerse de bir o kadar afet bölgesine dönüştü. Bundan 1 hafta önce Dömez, Akbaşlar, Çerkez Fındıklı bölgesinde aşırı yağış ve dolu zarara sebep olmuştu. 
Önceki akşam yaşanan yağışlar ve dolu da özellikle Turgutalp, Kayapınar ve Kıran bölgelerinde zarara sebep oldu. Köy ziyaretleri yaptım, elma ve armut durumlarını da gördüm. Bu her sene oluyor. Her sene 10-15 köyümüzde bu tür afetler yaşıyoruz. Bu sebepten dolayı TARSİM sigortasındaki boşluklar her ne kadar beğenilmese de çiftçilerimizin sigorta yaptırmalarını talep ediyorum. 
Kayapınar’da bir arkadaşımız her sene sigorta yaptırırken bu sene yaptırmadığını ve doluya yakalandığını ifade etti. Bu olaylar bölgemizde mevsimlerin değişmesiyle kaçınılmaz hale geldi. Yağmurlar, hasadın olduğu bu günlerde kiraza, çileğe büyük zarara veriyor. 
FAYDASI DA OLDU
Bu yağışlar bir yandan da patateslere, ay çekirdeklerine çok faydalı oldu. Bununla birlikte girdi maliyetlerinde azalma oluyor. En az 2 sulama tasarruf etmiş oluyorlar. Risklerimiz bitmedi, devam ediyor.
İnşallah bundan sonra kalan ürünlerimizde kazasız, belasız, afetsiz bir dönem atlatırız” dedi.
30 GÜN SON GÜN
Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili de hatırlatmalarda bulunan Çelik, şunları söyledi:
 “Her yıl Eylül ayının sonunda başlayıp Haziran ayının sonuna kadar süren ÇKS kayıtları yapılıyor. Bunu yapmadığınız zaman çiftçi değilsiniz, hiçbir hükmünüz yok, sistem sizi çiftçi olarak kabul etmiyor. 
ÇKS kayıtlarının son günü 30 Haziran. Bu sebeple herkese sesleniyorum, mutlak suretle gelsinler ve ÇKS’lerini yaptırsınlar. 30 Haziran’dan sonra geldiklerinde bu iş olmuyor. Her sene bir uzatma süresi oluyordu. Geçen sene 30 Haziran’da standart bıraktılar, uzatmadılar. 
Vatandaşlar da duymadıklarını belirterek sıkıntı yaşadılar. Bu sebeple muhtarlarımızın da bu konuyu dile getirmelerini bekliyoruz. 30 Haziran son gün, çiftçilerimizin bir an önce ÇKS kayıtlarını yaptırmalarını rica ediyoruz” 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EKONOMİSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00