Çocuğunuz altını ıslatıyorsa irsi olabilir

02 Ağustos 2017 / Çarçamba 10:38:45

ocukların altını ıslatmasının sebebinin irsi olabileceğini ifade eden VM Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Selda Yılmaz, çok az kişide ise önemli hastalıkların ilk bulgusu olarak karşılaşılabileceğini söyledi.

Her yaşta ortaya çıkan idrar kaçırma sıkıntısının 5 yaşına kadar normal olduğunu ifade eden Dr. Selda Yılmaz, ilerleyen yaşlarda ise sebebin genetik olma ihtimalinin olduğunu belirterek, “Çocuk idrar tutma kontrolünü hiç sağlayamamışsa primer (birincil), 6 aya kadar sağlamış ve sonra tekrar alt ıslatma problemi olmuşsa seconder (ikincil) olarak sınıflandırılır. İstatistiklere göre 6 yaşta bu oran yüzde 15-30, 12 yaşta yüzde 4-16’dır. Vak'aların yüzde 80’i primer enürezistir. Altta yatan genellikle önemli bir sebep yoktur. Neredeyse tüm primer enürezisli vakaların sebebi üreter sfinkter kontrol olgunlaşmasının gecikmesidir. Çok az hastada ise önemli hastalıkların ilk bulgusu olarak karşımıza çıkabilir” diye konuştu.
Özellikle idrar kaçırmanın yanında ek şikayetler varsa mutlaka diğer sebeplerin düşünülmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Doktora başvuruda iyi bir hikaye almak ve dikkatli muayene yapılmasında fayda vardır. İdrar testinin yanı sıra, hastanın durumuna göre daha kapsamlı testlerde planlanmalıdır. İlk olarak tedavilerin arasında danışmanlık en önemli yeri tutmaktadır. Öncelikle aileye bunun sık rastlanan bir durum olduğu, iyileşme oranının çok yüksek olduğu hatta bazı önlemlerle kendiliğinden bile düzelebileceği anlatılıp, çocuk ve aile rahatlatılmalıdır. Utanç ve suçluluk hissi giderilmeli, özellikle çocuğun psikolojisinin olumsuz yönde etkilenmesi önlenmelidir. Ayrıca, akşam yemeğinden sonra sıvı verilmemesi, yatmadan önce mutlaka idrarını yapması, cezalandırma ve anne babanın kızgın tepkilerden kaçması çok önemlidir” dedi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00