El nakışından zarafet sergisi

06 Haziran 2018 / Çarçamba 19:10:06

26 yıldır Halk Eğitim Merkezinde el sanatları öğreticiliği görevini sürdüren Gülten Tan ile kursiyerlerinin hazırladığı ve 90 parçadan oluşan el sanatları sergisi izlenime sunuldu.

MÜZEDE SERGİ AÇTI

İnegöl Halk Eğitim Merkezi bünyesinde el sanatları öğreticiliği yapan Gülten Tan ve kursiyerleri tarafından hazırlanan “El Nakışını Zarafete Dönüştüren Bir Deha - Gülten Tan Kişisel El Sanatları Sergisi” İnegöl Kent Müzesinde bugünde düzenlenen törenle açıldı.

 

İçerisinde tarihi makine ve el nakışları, danteller, kanaviçeler, eski dokuma kumaş çeşitleri, çeşitli iplikler, hazır malzemeler kullanılarak hazırlanmış yaklaşık 90 adet ürünün yer aldığı serginin açılış törenine; AK Parti Bursa Milletvekili adayı Vildan Yılmaz Gürel,  Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, AK Parti İl ve İlçe yöneticileri, bazı meclis üyeleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir ile çok sayıda davetli katıldı.

 

HALK EĞİTİM ÇALIŞIYOR

Sergi açılışında kısa bir konuşma yapan el sanatları öğretmeni Gülten Tan, tüm konuklara kendisini böyle güzel bir günde yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir ise:

 “Halk Eğitim Merkezi yıl boyunca pek çok değişik alanda kurslar açmakta. Bu kurslarımızla ilgili sergilerimiz oluyor. Bu mekanda da önceki yıllarda değişik sergilerimiz olmuştu.

Ahşap oyma ve kakma sanatı, iğne oyası ve ahşap boyamayla ilgili sergilerimiz Kent Müzemizde düzenlenmişti. Halk Eğitim Merkezi olarak İnegöl’ümüzün bu güzel tarihi mekanını bizler de verimli bir şekilde kullanıyoruz. Bu anlamda bizlere katkı sağlayan İnegöl Belediyesi’ne de teşekkür ediyorum” dedi.

SANATI VE SANATÇIYI SEVİYORUZ

AK Parti Bursa Milletvekili adayı Vildan Yılmaz Gürel, Türk milletinin sanat ve sanatçıya olan yakınlığını hatırlatarak başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Bizler sanatı, sanatçıyı ve üretmeyi seven bir milletiz. Bu sebeple Gülten Hanımı tebrik ediyorum. Kursiyerleriyle birlikte emek vermiş, güzel eserler ortaya çıkarmış. Bizler de bu güzel eserleri görmek ve açılışı gerçekleştirmek üzere sizlerle bir aradayız.

 Sanat ve sanatçıya verilen değerin ortaya çıktığı böyle bir günde, Bursa 2. Bölge 3. Sıra adayı bayan bir Milletvekili adayı olarak gurur duyuyorum. Bundan sonra da her türlü desteği vereceğime, daha güzel çalışmalara birlikte imza atacağımıza inanıyorum. Vakit Türkiye vakti, vakit Bursa vakti, vakit İnegöl vakti diyor saygılar sunuyorum.”

 

90 PARÇA ÜRÜN YER ALIYOR

Açılış öncesi kürsüye son çıkan Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin oldu. Belediye Başkanı Alper Taban’ın selamlarını ileterek konuşmasına başlatan Şahin,

 “Bugün benim için çok güzel bir gün. Burada çok sergi açtık ancak bugün konuklarımız olarak da çok renkli bir katılım var. Milletvekili adayımız burada, İl ve İlçe teşkilatımız burada, Halk Eğitim Merkezimiz, vatandaşlarımız… Çok farklı ve güzel bir grupla açılışımızı gerçekleştiriyoruz.

Bu sergi aynı zamanda Kent Müzemizin 99’uncu sergisi olma özelliğini de taşıyor. Sergimizi 90 parça ürünle açacağız. Gülten Hanım ve öğrencilerinin hazırladığı 90 parça birbirinden güzel eser sergide bizleri bekliyor. Sergimiz 24 Haziran tarihine kadar açık kalacak” dedi.

ÇEYİZ SANDIKLARI HAYAT BULDU

El sanatlarının değerini ve güzelliğini ortaya koymak için hazırlanan bu serginin uzun bir emek ve çabanın ürünü olduğuna da dikkat çeken Şahin;

“Sergide ninelerimizin ve annelerimizin çeyiz sandıklarındaki nakış işlerine yeni tasarımlarla hayat verilmeye çalışılmıştır. Gülten hocamız Anchor-Çapa’nın Türkiye çapında düzenlediği nakış yarışmasında birinci mansiyon ödülüne layık görülmüş, Bursa’da düzenlenen kumaş boya yarışmasında da birinci mansiyon derecesiyle ödüllendirilmiştir.

Başarılı bir eğitimcinin öğrencileriyle birlikte ortaya koyduğu bu başarılı serginin ardından, İnşallah Kent Müzemizin 100. sergisinde de Gazipaşa İlkokulunun bir sergisi olacak. Benim de mezun olduğum ve daha sonra öğretmenlik ve idarecilik yaptığım okul. Bunun gibi anlamlı sergilere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ve serginin incelenmesiyle açılış töreni sona erdi.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00