İhsaniye’de çifte bayram

27 Haziran 2017 / Salı 12:28:26

İhsaniye Mahallesi’nde evlerinin bahçesinde ipek kozası ayıklayan kadınlar, eve bayram ziyareti için gelen misafirlerini de ağırlamaktan geri kalmadı. Köylü kadınlar el öpmeye gelen çocuklara da şekerle birlikte ipek kozası hediye etti.

Hasadı yapılan kozalar, Bursa Koza Birlik'ten gelecek olan yetkililere teslim edilecek. 300 kilo rekolte beklenen mahallede evlerinin bahçesinde ipek kozası ayıklayan vatandaşlar, 40 günde 20 bin TL gelir elde edecek.

HASAT BAYRAMA DENK GELDİ

Koza üreticisi Ahmet Aygün, “Ben kendimi bildim bileli üretim yapıyoruz. İlk defa hasat bayrama denk geldi. Kozanın zamanı geldiği zaman hasadı beklenmez. Bu nedenle öğlene kadar bayramlaştık öğleden sonra da hasat yapıyoruz. Asıl bayram ürünlerimizi teslim ettikten sonra olacak” dedi.

ŞEKER YERİNE KOZA

75 yaşındaki Emine Buran, “45 yıldan bu yana koza üretimi yapıyorum. Önceden ilaç yoktu daha güzel üretim yapılırdı. Şimdi ilaç kullanımı ile beraber sıkıntı yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda 10 hane koza üretimi yapardı. Şimdi ise 5 hane kaldı. 45 günde koza üretimi yapıyoruz.”

“Satışını yapıyoruz. İlk defa hasat bayrama denk geldi. Mecburen hasat yapmak zorundayız. Bayramı evimizde geçirirken hem de hasat yapıyoruz. Torunlarımız geliyor el öpmeye onlara şeker yerine koza veriyoruz.” diye konuştu.

HASAT DÜŞTÜ

Bu sene hasadın biraz sancılı geçtiğini aktaran Mahalle muhtarı Hayati Çiçek, “Aşırı yağışların olması üreticiyi zorladı. Ürünlerimiz yağışlara rağmen kaliteli oldu. Önceki yıllarda 10 civarında üretici vardı. Bu sene 5 haneye düştü. Her yıl düşme aşamasında. İşte burada Büyükşehir Belediyesi ve Koza Birlik’e büyük iş düşüyor.”

“İpek böceği İnegöl’ün Bursa’nın gözbebeği. Geçen yıl 500 kilo üretim yapılıyordu, bu sene ise 300 kilo rekolte bekliyoruz. Yaklaşık kazanç ise 20 bin TL civarında” dedi. 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EKONOMİSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

ŞAFAK ECZANESİ

Süleymaniye Mahallesi, Park Cd. 68/A, 16400 İnegöl/Bursa

Telefon:+90 713 43 07

Nöbet Saati:

BURCU ECZANESİ

TURGUTALP MAH. MİMAR SİNAN CAD. NO:52 / İNEGÖL

Telefon:02247138993

Nöbet Saati: