İnegöl Üniversitesi mecliste

16 Mayıs 2017 / Salı 16:19:57

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, İnegöl ile birlikte Gemlik'te iki yeni üniversite kurulması için kanun teklifi verdi. İrgil, kurulacak üniversitelerle Bursa'nın sosyal ve ekonomik dinamizminin olumlu yönde artacağını söyledi.

İnegöl’de yaşayan herkesin hasretle beklediği İnegöl Üniversitesi konusunda, CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil meclise kanun teklifi verdi.

Dr. Ceyhun İrgil, Yeni üniversiteler kurulması yönünde daha önce verilmiş kanun teklifleri olduğunu anımsatarak, “Bu konu partiler üstü olup, tüm Bursa milletvekillerinin de desteği olacağından şüphem yok. TBMM Eğitim komisyonu üyesi olarak konuyu tekrar gündeme getirebilmek ve üniversite kuruluşlarını hızlandırmak niyetiyle günümüz koşullarına uygun bölümleri de ekleyerek bu kanun tekliflerini verdim.”

“Gemlik, İnegöl, İznik, Orhangazi ve Yenişehir'i kapsayan bölümlerle bu yerleşimlerin sosyoekonomik gelişimini tamamlayabilmesi için tekliflere kulak verilmesi gerekir. nüfus olarak Türkiye'nin dördüncü büyükşehri konumunda olan Bursa'nın sanayi, tarım, turizm ve kültür şehri olduğunun unutulmaması gerek. Sahip olduğu zenginliklerin bilimsel çalışmalarla desteklenmesi gereken Bursa'da sadece iki üniversitenin olması yeterli değildir” dedi.

TEKLİFİN GEREKÇESİ

Dr. İrgil, İnegöl Üniversitesi'nin kuruluşu için verdiği teklifin gerekçesinde bölgede öne çıkan mobilya, tekstil, işletme ve bilişim alanlarındaki istihdam imkanının bilimsel çalışmalarla birleşerek ilçenin katma değerini artıracağını kaydetti.

Gemlik Üniversitesi'nin kuruluş teklifinin gerekçesinde ise zeytincilik, bilişim, sanayi ve özellikle de denizcilik alanında bölgeye önemli katkılar sağlanabileceğini vurguladı.

İNEGÖL ÜNİVERSİTESİ

İnegöl Üniversitesi adıyla kurulması teklif edilen yeni üniversite bünyesindeki bölümler şöyle: Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği Fakültesi, Tekstil Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi ile Uludağ Üniversitesi'nden devredilecek olan İşletme Fakültesi ve İnegöl Meslek Yüksekokulu.

GEMLİK ÜNİVERSİTESİ

Gemlik Üniversitesi adıyla kurulması teklif edilen yeni üniversite bünyesindeki bölümler ise; Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği Fakültesi, Orhangazi Zeytincilik ve Tarım Teknolojileri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Uludağ Üniversitesi'nden devredilecek olan Hukuk Fakültesi, Yenişehir Havacılık Yüksekokulu, İznik Uluslararası Ticaret Yüksekokulu, Uludağ Üniversitesi'nden devredilecek olan Yabancı Diller Yüksekokulu ve İznik Meslek Yüksekokulu.

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

SİYASETSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Zümrüt Eczanesi

Hamidiye Mah. Hastane Cad. no:35/C

Telefon:0224 713 11 33

Nöbet Saati:

Zümrüt Eczanesi 2

Osmaniye Mah. Altay Cad. No: 2 G/Z5 (İnegöl Avm İçi)

Telefon:0224 715 55 67

Nöbet Saati: