İnegöl’e darbe talimatı

11 Haziran 2017 / Pazar 14:43:14

Bursa’da 15 Temmuz darbe gecesinde İl Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan ve garnizonda fiilen emir komutayı alan İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’un Ankara'dan gelen darbe emirlerini okuduğu, bu emirleri ilçelere mesaj olarak gönderdiği ifade edildi.

BURSA (İHA) - 8. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan eski Bursa Jandarma İl Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, darbe girişiminde rol almadığını, ismini sıkıyönetim atama listesine yazanlardan da şikayetçi olacağını söylemişti.

Ancak o geceye ait İl Jandarma Komutanlığı tutanakları ve mahkemede ifade veren tanıkların beyanları olayın hiç de anlatıldığı gibi olmadığını ortaya koydu. Akkuş'un garnizonda yaklaşık yarım saat darbe emir komutasını yürüttüğü tutanak ve ifadelere yansıdı.

SIKIYÖNETİM KOMUTANI OLARAK ATANDIM

Tutanaklarda Yurdakul Akkuş, saat 23.00'te İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Hakan Demirörs'ü arayarak, “Sıkıyönetim komutanı olarak atandım. Benden başka kimseden emir alma. İl jandarmada görevli tüm personeli en kısa sürede komutanlıkta topla, çağır” emrini verdi.

DARBE EMİRLERİNİ İLÇELERE GÖNDERMİŞ

Bölge Komutanlığı Erkan Başkanı Albay Kemal Şahintürk ile birlikte eş zamanlı olarak nizamiyeden komutanlığa giren Yurdakul Akkuş'un harekat merkezine giderek Ankara'dan gelen darbe emirlerini okuduğu, bu emirleri ilçelere mesaj olarak gönderdiği, bütün personelin de İlçe Bölük Komutanlığı ve jandarma karakollarına toplanması talimatını verdiği tutanak ve kışladaki görevli personel ifadelerinde yer aldı.

156 İHBAR HATTINI KAPATMIŞ

‘Halk ulaşmasın’ diye jandarmanın 156 ihbar hattını da kapattıran Akkuş'un daha sonra makamına geçtiği, talimatı üzerine de ilçelerde personel toplanmasının başladığı tutanaklarla ve ifadelerle tespit edildi.

O gece Yurdakul Akkuş'tan sonra nizamiyeye gelen dönemin Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık'ın müdahalesiyle darbe girişiminin kesildiği, silahlanan erlerin darbeci Akkuş'un yanına gitmesinin önlendiği, Yurdakul Akkuş'un nizamiyeden dışarı atılarak, çağrı üzerine gelen personelin de dağıtıldığı tutanaklarda yer aldı.

GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAK

Bu arada o gece 23.30'da sonlandırılan darbe girişimiyle ilgili adli makamların çalışmalarının sürdüğü, bu kapsamda o gece İl Jandarma Komutanlığı kışlasında resmi görevli olup darbeci albayın faaliyetlerine şahit olan personelin tamamının ifadesinin alınmasıyla gerçeklerin daha da ortaya çıkacağı öğrenildi.

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

3.SAYFASabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00