KDV adaletsizliği sona ersin

19 Aralık 2017 / Salı 18:26:48

İGİAD Başkanı Hakan Özdemir, KDV oranlarının adaletsizliğini Maliye Bakanı Naci Ağbal’a aktardı.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve İnegöl Genç İş Adamları Dernek Başkanı Hakan Özdemir, TÜGİK yönetimi ile birlikte Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı makamında ziyaret etti.

Sektörel anlamda sorunların konuşulduğu toplantıda söz alan Özdemir, Bakan Ağbal’a tüm sektörlerdeki KDV oranlarının düzeltilmesi talebinde bulundu.

KALICI ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Tüm sektörlerin ele alındığı toplantıda Özdemir, özellikle İnegöl'ün ülke ekonomisine girdisi yüksek olan başta mobilya lokomotif sektörü olan inşaat ve gıda sektörlerine dikkat çekerek şunları söyledi.

 "Biz devletimizin her zaman yanındayız. Ancak ürün ve hizmet üretenler olarak da bir takım sıkıntılarımızı dile getirmek durumundayız. Sebebi ziyaretimiz KDV oranları ile ilgilidir. 29 yıldır mobilya sektöründe iştigal etmekteyim. 15 yıllık süreçte KDV oranını iki kez % 8'e çekerek mobilya sektörünü desteklediniz, ama bu geçici bir çözüm oldu. KDV indiriminin son bulduğu tarih 30 Eylül'den itibaren işlerin tekrar yavaşlama sürecine girdiğini, incelediğinizde göreceksiniz. Kalıcı bir çözüm rica ediyoruz”

KDV HAKSIZLIKLARI

“İkinci bir konu olarak sektörler arası ve sektör içi KDV oranı haksızlığına dikkatinizi çekmek isterim. Örnek vermek gerekirse, otel konaklamasında içilen suyun KDV'si %8 iken aynı suyun restorandaki KDV oranı %18’dir. Temel tüketim maddesi olan unun KDV oranı %1, Ekmek %1, fakat üzerine susam eklendiğinde, yani süslenip simit olduğunda % 8’dir. İçeriğine daha da farklı malzemeler girdiğinde %18'e çıkıyor. Sadece süslemeyle aradaki KDV marjı aşırı fark etmektedir”

 İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DE SORUN

“Ayrı bir konu başlığı olarak inşaat sektöründeki KDV oranı eşitsizlikleridir. 150 metrekareye kadar inşa edilen dairelerin KDV oranı  % 1 olduğundan öncelikle proje alanının sabit kalmasında belirleyici oluyor. 150 metre kareyi geçtiğinde ise KDV oranı %18 olarak uygulanıyor. Ayrıca girdi maliyetlerindeki KDV oranlarının, dairenin satışındaki KDV oranları ile farklılık arz etmesi gibi konulara da çözüm getirmenizi rica ediyoruz. Müteahhit inşaatı bitirdiğinde devletten, maliyeden % 1 KDV’li satışlarından dolayı doğal olarak KDV alacağı doğuyor. Birileri alacağını alamamaktan yakınıyorken, birileri de KDV ödemekten yakınıyor”

 KDV EŞİTLENSİN

“Tabiî ki sizler ve uzmanlarınız konuya daha hakimsiniz. Bizim düşüncemiz tüm sektör ve ürünlerde yüksek olan KDV oranlarının indirilmesini, düşük olanların yükseltilip eşitlenmesini istiyoruz. Tüm destekleyici elementler arasında haksız oran giderilmiş olacak, % 1 gibi komik oranla satılan ürünlerin kargo veya nakliye faturası  % 18 gibi vergilendirilmektedir. Katma Değer Vergisi adı üstünde değer katma. % 1 olan sektör ya da ürün değersiz mi oluyor, ya da % 18 olan çok mu değerli oluyor. Bizleri samimiyetle dinlediğiniz için teşekkür ediyorum”

KDV KANUNU HAZIRLANIYOR

Özdemir'in sektörler adına iletmiş olduğu genel talep ve görüşleri ilgiyle dinleyen Bakan Ağbal ise şunları söyledi: "Birinci sınıf restoranlarda KDV oranı %18, diğer restoranlar ise % 8’dir. 2009 yılında ekonomik kriz olduğunda, devlete gelir yapmak için lüks restoranlara, Turizm Bakanlığından 1. sınıf işletme belgesi alan restoranlarda bu uygulamayı getirdik. Onun dışında hepsinde % 8’dir. Yani bir noktada aslında gelir elde etmek amacıyla yaptık. Ama bu konuda eleştiri almıyor muyuz? Alıyoruz. Hatta bu tür lokantalarda fiilen %8 kesildiğini de duyuyorum. Şuanda bir KDV kanunu çalışıyoruz. KDV kanunu içerisindeki ele aldığımız konulardan bir tanesi bu. Ne kadar karmaşık hale getirirseniz, ne kadar farklılaştırırsanız sistem o kadar kötü gidiyor, kötü işliyor”

ÖNERİLERİ ALACAĞIZ

“KDV kanunu yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Önerilerinizi almak isterim. Burada bütün sivil toplum örgütlerinden de öneriler aldım ve alıyorum. Bu anlamda KDV oranlarının sadeleştirilmesi konusuyla bir çalışmamız var. Fakat bir taraftan da KDV çalışmasını yaparken, vergi gelirlerimizi de aşındırmamamız lazım. Mobilya sektöründe yaşadığımız şey ne? Yani bu vergi indirimi gerçekten büyük bir talep mi üretti. Sektörü rahatlattı mı? Bu konuyu arkadaşlar çalışıyorlar. Yani acaba KDV oranının %18'de tutmak mı daha doğru yoksa %8'de mi tutmak doğru. Ama %8'de tutmanın şu sıkıntısı var. Bu sefer girdileri %18. Bu sefer gelip firma onu bizden iade istiyor. Onu alıyor. Aradaki dönemde firmanın üzerinde yük kalıyor. O da iş değil yani. O da firmalara zarar veriyor. Yani düşük oranda KDV ilk başta cazip gibi gözükse de, birçok sektör gelip bana "Biz pişman olduk" diyor. Yani bunun 18'den 8'e düşürülmesi bize zarar verdi”

RAPORUNUZU İLETİN

“Biz ette yaptık aynı şeyi. Toptanı 1'e düşürdük, şimdi perakendeciler diyor. Yumurtacılar mesela diyor ki  "Ya sıkıntı var" Aslında oranları mümkün oldukça aynı oranda tutmak lazım. Onu çalışacağız inşallah. Ekmeğin üzerine eklenecek katkı maddelerinin oranları %5'e kadar yukarı çıkartıldı. Bunlar yanlış şeyler. Yani ne yapacağım, teraziye koyup gram mı tartacağım. Doğru değil. Bütün bunları çalışıyoruz şuanda. İnşaat sektörüyle ilgili soruyorum. Şimdi ben bu 150 metrekareyi kaldırayım, tek oran yapayım, herkeste bu orana razı olsun. Mesela % 5 yapayım ama indirim diye KDV diye bana gelmeyin. KDV'de sizde kalsın. Bu iyi mi olur kötü mü olur? Ben diğer söylediklerinizle ilgili araştırma yapacağım. Ayrıca KDV ile ilgili sizden şunu rica edebilirim.  Böyle bir raporu 1-2 hafta içerisinde gönderebilirseniz, şuanda herkesten görüşlerini aldık. Sizin bu konudaki görüşlerinizi de almaktan memnuniyet duyarım."

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00