Kritik 20 ay

07 Ağustos 2018 / Salı 18:14:50

MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, iş dünyasına 5 maddeden oluşan tavsiyelerini açıkladı. Önümüzdeki 20 aylık sürecin çok iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Malkaç, Dünyada soğuk savaş döneminin başladığını ve doğru hamleler yapan işletmelerin, bu durumdan çok daha fazla kazançlı çıkacağını söyledi.

Birçok firmanın batabileceği söylentileri kamuoyunda dile getirilmeye başlanırken; MÜSİAD, krizden etkilenme endişesi yaşayanlara çok önemli tavsiyelerde bulundu.

SOĞUK SAVAŞ BAŞLADI

ABD-Rusya-Çin üçgeninde başlayan soğuk savaşların İran ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya da sıçradığını dile getiren Şube Başkanı Halil Malkaç, ülkemizde dile getirilen ekonomik daralmanın tüm dünya genelinde daha da fazla hissedildiğini dile getirdi.

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT

Önümüzdeki 20 aylık sürecin çok iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Malkaç,

 “Bizler artık ayağımızı yorganımıza göre uzatacağımız bir döneme giriyoruz. En az 20 aylık süreçte her türlü olağan dışı hareketlere hazır olmak zorundayız.  Bu sadece bizim sorunumuz değil, bu süper güç diye adlandırdığımız ülkelerinde sorunu. Şu an gücünü kaybetme korkusu yaşayan ülkeler tüm dünya ekonomisini etkileyecek hamleler yapıyor. Buna karşı dikkatli ve sabırlı olmalıyız” diye konuştu.

 

5 MADDELİK TAVSİYE

İnegöl iş dünyasına da seslenen Malkaç,

 “Firmalarımız artık üretim verimliliğini arttıracak acil eylem planları hazırlamalıdır. Bu bizim tespit ettiğimiz en önemli konulardan biridir. Maalesef  olumlu havanın olduğu zamanlarda ötelemediğimiz bu konu, önlem almayanların başına iş açabilir. Diğer konu ise döviz artışı her ne kadar hammaddeye yapılan zamları etkilese de  özellikle İnegöl’e ihracat anlamında ciddi kazançlar sağlayabilir. Bu süreçte ihracat daha fazla önemli hale geldi. Şu an özellikle mobilyacı esnaflarımızın hedef pazarları kapı kapı dolaşmaları gerekiyor.” dedi.

 

İSRAF ÇOK

İşletmelerdeki israfa da dikkat çeken Malkaç, “MÜSİAD olarak yaptığımız araştırmalarda işletmelerde ki gereksiz harcamaların boyutunun çok fazla olduğunu gördük. Bizler artık tasarruf tedbirlerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu süreçte özellikle satın alma departmanlarının uyarılması ve zayi atların en aza indirilmesi için çalışma yapılmasını tavsiye diyoruz”

 

“Artık hiç kimse doların 5 TL’nin altına inmesini beklemesin. Bizler bu hareketliliğin uzun bir süre daha devam edeceği öngörüsündeyiz. Bu sebeple işletmelere tavsiyemiz mutlaka döviz borçlarını kapatmalarıdır.

Aksi halde daha büyük sorunlarla karşılaşabileceklerini bilmelerini istiyoruz. Diğer tavsiyemiz ise fazla gayrimenkulleri olanların satış yaparak ellerinden çıkararak nakte çevirmesinin yerinde bir hamle olacağını öngörüyoruz” dedi.

 

 

ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI

MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, hükümetinde bu süreçte iş dünyasıyla sürekli istişare halinde olmasını önemsediklerini, ancak piyasalara nefes aldıracak ve karabulutları dağıtacak adımların daha hızlı atılması noktasında da bir beklenti olduğunun altını çizdi.

Malkaç açıkladıkları 5 maddelik tavsiyelerin doğru uygulanması halinde işletmelerin krizden daha güçlü çıkabileceklerini söyleyerek, “Şimdi birlik zamanı, gelin bu krize meydan okuyalım. Dünyanın dengesiyle oynayan ülkelere ne kadar güçlü olduğumuzu gösterelim” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00