Mehmet Akif anılacak

26 Aralık 2016 / Pazartesi 16:24:39

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 80. Yıldönümünde İnegöl Belediyesi tarafından düzenlenecek programla anılacak.

İnegöl Belediyesi tarafından Aralık Ayı Kültür Etkinlikleri kapsamında Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel’in konuk olacağı Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlenecek. Belediye Başkanı Alinur Aktaş, vefatından 80 yıl sonra dahi yeri doldurulamamış olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma gecesinin 27 Aralık Salı akşamı saat 20.00’de Müze Konferans Salonunda gerçekleştirileceğini belirterek tüm İnegöl halkını programa davet etti.

MİLLİ MÜCADELENİN MANEVİ VE FİKRİ CEPHESİNİ OLUŞTURDULAR

Program öncesi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 80. Yıldönümüne ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ülkemizin ve dünyanın içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı sürece dikkat çekerek Mehmet Akif gibi milli birlik ve beraberlik şuurumuzu arttıracak bilge insanlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal mücadelesinde milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini açan kahramanlarımızdan olduğunu kaydeden Aktaş, “Milletimizin destan yazdığı İstiklal mücadelemizin başarısında şüphesiz, cephedeki kahramanlarımız kadar şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağlamış şair ve ilim adamlarının da büyük bir katkısı vardır. Milli mücadeleye katılıp ülkesinin bağımsızlığına kavuşması için halkı aydınlatmak görevini seve seve kabul eden, şiirleriyle bu ülkenin gerçek sahiplerine samimiyetle seslenen bir şair olan Mehmet Akif, inancıyla sanatını bir arada tutabilmiş, sarsılmaz karakteriyle de toplum tarafından sevilmiş yakın tarihimizin en önemli şair ve düşünce adamlarından biridir. Mehmet Akif Ersoy, arkasında bıraktığı birçok şiirleriyle olduğu kadar, Vatan mücadelesine yaptığı katkılarıyla da övgüyü hak eden, vatanı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir kişiliğe sahip olması nedeniyle örnek alınacak bir sevgi ve dava adamı olmuştur” dedi.

İSTİKLAL MÜCADELESİNE ADAMIŞ BİR DAVA ADAMI

Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı’nın parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin yeniden doğuşunun, şahlanışının destanı olduğuna vurgu yapan Aktaş, “80 yıl önce kaybettiğimiz, ölümünden sonra bile hâlâ yeri doldurulamamış olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 80. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum. Mehmet Akif Ersoy, kudretli bir şair olduğu kadar kendini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış büyük bir dava adamıdır. Mehmet Akif gibi değerleri yaşatmak, fikirlerini, eserlerini, kişiliğini, edebi kimliğini bugünkü nesillere anlatmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır. Bizde bu bilinç ve şuurla milli şairimizi 80. ölüm yıldönümünde düzenlediğimiz programla Tarihçi – Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla bir kez daha tanıma ve anlama fırsatı bulmak istiyoruz. Gerçekleştireceğimiz bu anlamlı programa tüm ilçe halkımızı davet ediyorum” diye konuştu.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

KÜLTÜR & SANATSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00