Mobilya OSB büyüyor

12 Aralık 2017 / Salı 17:09:22

Türkiye’nin ilk mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi olan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, hızla bir şekilde büyüyor. 2011 yılında iki fabrika ile üretime başlayan OSB’de şuanda 48 fabrika faaliyet gösteriyor. 2018 yılı sonunda fabrika sayısının 85’e yükselmesi öngörülürken; Kaymakam Ali Akça, 2. OSB’nin Türkiye’nin diğer OSB’lerine göre hızlı bir ivmeyle büyüdüğüne dikkati çekti.

Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) Yönetim Kurulu Başkanı olan Kaymakam Ali Akça, hızla büyüyen ve gelişen 2. OSB ile alakalı açıklamalarda bulundu.

2009 yılında inşaat çalışmalarına başlayan 2 fabrikanın 2011 yılında OSB’de üretime geçtiğini anımsatan Akça,

“1. etabı 4 bin 100 dönüm, 2. etabı da 2 bin 650 dönüm olmak üzere 6 bin 750 dönüm arazi üzerinde planlanan bir OSB. Şuanda 48 fabrika faaliyette ve 3 bin 500’ün üzerinde çalışan var. İnşaatı süren 39 fabrika var.

2018 yılının sonunda üretim yapacak olan toplam fabrika sayısının 85 civarında olmasını bekliyoruz. Çalışan sayısının ise 2018 yılında biten fabrikalarla birlikte 7 bin civarına yükselecek.”

TÜRKİYE’YE ÖRNEK

“Birinci etapta 120 parselin tahsisi yapıldı, şuanda tahsis bekleyen arsa yok. 2. etapla ilgili çalışmalar sürüyor. OSB’nin gelişimine yönelik kronolojik olarak baktığımızda 2. OSB gerçekten Türkiye’nin diğer OSB’lerine göre hızlı bir ivmeyle büyüdüğünü değerlendirebiliriz” diye konuştu.

60 MİLYON DOLAR İHRACAT

2016 yılında 45 milyon dolar ihracat yapıldığı bilgisini veren Akça,

“2017 yılında ise bu rakamın %20 artışla 60 milyon dolar olması bekleniyor. İnegöl mobilyanın başkenti iddiasında olan bir ilçe. Bu iddiayla ilgili de haklı verilere de sahip. Ben inanıyorum ki, 2. OSB tam şekillendiğinde oradaki ilave genişleme sahalarını da değerlendireceğiz.”

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİLYA İHTİSAS OSB’Sİ

“Bu anlamda bazı girişimlerimiz de var. Bu konuda bakanlığında vereceği kararlar var. 2. OSB’nin kurulmasında geçmişte inisiyatif kullanmış şuan ki Rize Valimiz Erdoğan Bektaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve Ticaret ve Sanayi Odamızın hem şahsi hem de kurum olarak ciddi gayretleri olmuştur.

Bu gayretler İnegöllü işadamlarınca da kabul görmüş ve şuan hızlı şekillenen OSB hayat bulmuş. Türkiye’nin ilk ilçe OSB’sine sahip olan İnegöl, her zaman ilklerin şehri olmuştur. Mobilya ve Ağaç Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de ilk olarak İnegöl’de kuruldu” dedi.

40 MİLYON TL YATIRIM

2.OSB Yönetim Kurulu olarak 4 yılda 40 milyon TL civarında yatırım yapacaklarını da ifade eden Kaymakam Ali Akça şöyle devam etti;

 “Alt yapı çalışmaları ile yollar asfaltlanacak. Sosyal alt yapı alanları düzenlenecek. Arıtma tesisi yapılacak. OSB Jandarma Teşkilatı ile İtfaiye Teşkilatı kurulacak. Protokol yapıldı. Binaların projeleri tamamlanmak üzere ihaleye çıkacağız. 2018 yılı sonunda hizmete başlayacaklar.”

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ OSB’DE

 “80 bin dolar civarında yatırımla kamera sistemi kurulacak. 45 kamera OSB 24 saat izlenecek. Akıllı yazılım güvenlik birimlerine anlık uyarı verecek.  Yol aydınlatmaları ve kaldırımların tamamlanması çalışmaları yapılacak.

Sosyal donatı alanları yapılacak. Petrol istasyonu yapılacak. Bunun yanında cami projemiz var. İnegöl Gümrük Müdürlüğü OSB’ye geliyor. 8 bin 600 metre kare yer tahsisi yapılacak. Gümrük Müdürlüğü’ne TIR parkı da yapılacak. 2019 yılında OSB’de hizmete başlaması bekleniyor.”

2. OSB’DEN YER TAHSİSİ İSTEĞİ

Küçük Sanayi Sitesi Ağaç İşleri Bölümünde yer kalmaması üzerine mobilyacı esnafı için 2. OSB’de yer tahsisi konusunda talep geldiğini belirten Akça,

“İnegöl mobilya sanayisi anlamında önemli işlerin yapıldığı Küçük Sanayi Sitesi Ağaç İşleri Bölümü artık yetmiyor.

Zamanın da oranın genişlemesiyle ilgili bir fırsat ele geçmiş ama fırsat daha sonra hayat bulamamış. 2. OSB’de de mevzuat gereği belli bir ölçeğin altına inmeme gibi bir zorunluluk var.”

Arkadaşların da o konuda ki talebini biliyoruz. Talepleri bize ilettiler. 6 bin 750 dönümün dışında bazı ilave düzenlemelerimiz var. 2. OSB’nin kamulaştırması bittiğinde diğer ilavelerle ilgili bir yol aldığımızda arkadaşların istekleri yerin getirmeye çalışacağız.

Parsel büyüklükleri OSB’lerde ki minimum parsel büyüklüklerine çekilerek, ölçek olarak daha küçük diyebileceğimiz üreticilerimize de o bölgede yer vermeyi planlıyoruz. Ama bu hemen olacak bir şey değil” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00