Mobilyacılardan inovasyon atağı

08 Ağustos 2018 / Çarçamba 18:24:08

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Sektörün inovasyon eko-sistemini genişletmek için yoğun olarak çalıştıklarını söyledi.

Bölgesel bir oyuncuyken 2001 yılından itibaren ihracatla büyüyen ve küresel bir aktöre dönüşen mobilya sektörü sayıları her geçen gün artan inovatif ürünleriyle, dünyanın gözünü Türkiye’ye çevirmesinde önemli bir rol oynuyor.

Türk mobilyasının dünyada hak ettiği yere gelmesi için çalışmalarını sürdüren Mobilya Dernekleri Federasyonu’nun(MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye mobilya sektöründe günden güne artan AR-GE ve tasarım harcamalarının daha “katma değerli” ürünler üretilmesine ve yurtdışından gelen talebin artmasına zemin hazırladığını söyledi.

DÜNYA TASARIM DİLİNİ KONUŞMALIYIZ

Özellikle Türk ofis mobilya üreticilerinin birçok “tasarım ve AR-GE ödülünü” ülkemize getirdiğini ve katma değerli ihracat yaptıklarını söyleyen Güleç, sektördeki inovasyon eko-sisteminin hızla genişlediğini fakat henüz kat edecek uzun bir mesafenin olduğunun da altını çizdi.

 

Sektörün 2017 yılında AR-GE harcamalarını önceki yıla göre yüzde 67 artırdığını söyleyen Güleç,

“Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de firmaların inovasyonu daha bütüncül olarak ele alması ve tartışması gerekiyor. Ancak, bu sayede yaklaşık 3 dolar olan kilogram başı ihraç fiyatımızın, 2023 yılında 7 dolara ulaşmasını sağlayabiliriz” dedi.

AR-GE VE TASARIM TEŞVİKLERİ

Sektörün çatı kuruluşu olarak tek tek markalar özelinde bir destekten ziyade, sektörün inovasyon eko-sistemini genişletmeye ilişkin çalışmalara ağırlık verdiklerini aktaran MOSFED Başkanı Ahmet Güleç,

 “İnegöl’de birkaç yıl önce kurulan “Atölye İnegöl”e sunduğumuz destek; IMOB Fuarı kapsamındaki “Üniversitelerarası Mobilya Tasarım Yarışması”, Dünya Tasarım Örgütü üyeliğimiz, AR-GE ve tasarım merkezi olan firmaları ödüllendirmemiz bir çırpıda sayabileceğimiz faaliyetlerimiz.

Bunun dışında sektörümüzün yüzde 90’ından fazlasının KOBİ olduğu düşünüldüğünde, firmalarımızın AR-GE ve tasarım teşviklerine erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları çözmek ve her türlü sorularına cevap vermek misyonumuz içerisinde yer alıyor” dedi.

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00