Oyuncak ambulans müzesi

06 Kasım 2018 / Salı 09:27:00

Türkiye’nin ilk Sağlık Tarihi Müzesi ile Ambulans Tarihi Müzesine sahip olan İnegöl Devlet Hastanesi, dünyada ikinci, Türkiye’de tek olma özelliğine sahip oyuncak ambulans müzesini kente kazandırıyor. Müzenin açılışı ise 8 Kasım Perşembe günü yapılacak.

HASTANE İLKLERİ YAŞATIYOR

Yaptığı başarılı çalışma ve projelerle Türkiye’de adından sıkça söz ettiren İnegöl Devlet Hastanesi, Sağlık Tarihi ve Ambulans Tarihi Müzelerinin ardından üçüncü müzeyi, bünyesinde açıyor. Dünyada ikinci Türkiye’de tek olma özelliğine sahip oyuncak ambulans müzesinde, 300’e yakın oyuncak ambulans sergilenecek.

PERŞEMBE GÜNÜ AÇILIYOR

Ambulans helikopterlerinin de görücüye çıkacağı müzede; Çanakkale ve Yemen cephelerinde kullanılan tarihi ambulansların örnekleri de sergilenecek. Titizlikle hazırlanan müzenin açılışı 8 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da yapılacak. Açılışa yoğun katılımın olması beklenirken; Ankara’dan üst düzey katılım olacak. Müzeyle, acil servis tarihi ambulanslar üzerinden anlatılacak.

İLK SAĞLIK TARİHİ MÜZESİ

Türkiye’nin ilk Sağlık Tarihi Müzesine de sahip olan Devlet Hastanesi, çürümeye bırakılmış eski ambulansları müzede sergiliyor. ‘Yaşayan ve yaşatan hastane’ sloganıyla hizmet veren hastane, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tesadüfen bulduğu hurda ambulanslar usta ellerden geçirerek, hayat buluyor. Hastane girişinde bulunan müzede; 1. Dünya savaşı yıllarında hastaların cepheden askeri hastanelere taşınması için kullanılan askeri bisiklet ambulans, 1967 model Cadillac Deville marka ambulans, 1973 model ford marka ambulans ve 1999 model Mercedes marka ambulans sergileniyor. Özel yapım ambulansların ise çeşitli ilginç hikâyeleri var.

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

SAĞLIKSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00