Sakal-ı Şerif’ heyecanı

30 Kasım 2017 / Perşembe 18:10:51

Mevlid Kandili nedeniyle İshakpaşa Camisi’nde bulunan Sakal-ı Şerif, ziyarete açıldı. Sakal-ı Şerifi görmenin mutluluk ve heyecanını bir arada yaşayan vatandaşlar, ziyaret sırasında tekbir ve salâvat getirdi.

Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlit Kandili’nde İnegöl’deki camiler doldu taştı. Vatandaşlar, yatsıdan önce okunan Mevlid-i Şerif ile Kur'an-ı Kerim’i dinledi.

Mübarek geceyi huşu içinde idrak eden vatandaşlar, tarihi bir gün yaşadı. Kandilde, İshakpaşa Camiinde bulunan Sakal-ı Şerif, ziyarete açıldı. Vatandaşlar, Sakal-ı Şerif'e dokunup öpebilmek için adeta birbirleriyle yarışırken, cami görevlileri izdiham yaşanmaması için sık sık cemaati uyardı.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

 Bazı vatandaşlar Sakal-ı Şerif'i görünce gözyaşlarını tutamazken, bazıları ise cep telefonu kameralarıyla görüntüledi. Ziyaretin ardından Sakal-ı Şerif, tekrar muhafaza kutusuna sarılarak aynı özenle kaldırıldı.

TÜRKİYE’DE BİN 818 ADET VAR

Peygamber Efendimizin mübarek sakallarına “Sakal-ı şerif” deniliyor.  Müslümanlar “Lıhye-i saadet” ve “Lıhye-i şerif” diye de bilinen Sakal-ı şerifleri bereketlenmek için saklıyorlar.

Ramazan ayında ise 40 kat bohça içerisinde sandıkta tutulan cam fanus içerisindeki Sakal-ı şerifler çıkartılarak öpülüp alna sürülerek ziyaret ediliyor. 

Peygamber Efendimize âşık olan Eshab-ı Kiram’ın O’nun hatırası olarak sakladıkları bu emanetler, günümüze kadar geldi.

Dünyanın birçok yerine dağılan Sakal-ı şeriflerden ülkemizde ise Diyanet İşleri Başkanlığı kayıtlarına göre bin 818 adet bulunuyor.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

İNANÇSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Zümrüt Eczanesi

Hamidiye Mah. Hastane Cad. no:35/C

Telefon:0224 713 11 33

Nöbet Saati:

Zümrüt Eczanesi 2

Osmaniye Mah. Altay Cad. No: 2 G/Z5 (İnegöl Avm İçi)

Telefon:0224 715 55 67

Nöbet Saati: