Sanayi'de Ramazan değişikliği

17 Mayıs 2018 / Perşembe 15:08:01

İnegöl mobilya sanayi'de ramazanın gelişiyle birlikte firmalar çalışma saatlerinde değişikliğe gittiler. Çalışanların isteklerini de ön planda tutarak, daha verimli çalışılabilecek saatlere kaydırıldı.

Son yıllarda ramazan ayının sıcak ve uzun yaz günlerine rastlaması nedeniyle birçok firma çalışma saatlerinde değişikliğe gitti. Mobilya sanayisindeki firmalar, mesailerini oruç tutan personelini dikkate alarak, daha kolay çalışabilecekleri saatlere kaydırdı.

Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “İşimiz kolay bir iş değil. Mobilya üretmek yalnızca mağazalarda görüldüğü gibi değildir. Bunun mutfak bölümü, işte şuan gördüğümüz üretim alanındaki gibi, arkadaşlarımız bu işin tozunu da, pisliğini çekiyorlar.

 Üretim yapmak kolay değil. Üretim esnasında sanayide genelde işlerimize göre, işin ağırlığına göre programlar yapıyoruz. Özellikle boyahanede çalışanlar genelde gece sahurdan sonra saat 13.00’e, gece 12’den sabah saat 08.00’e ya da sabah saat 08.00 ile akşam saat 16.00’ya kadar çalışma saatleri var.

Her işyeri, kendi iş ağırlığına göre özel programlar yapıyor. Ramazan ayını böyle geçirmek zorundayız. Çalışan işçi kardeşlerimizi de düşünmemiz gerekiyor. Bir taraftan işlerimiz aksamasın istiyoruz, bir taraftan da onlar üzülmesin istiyoruz. Onlarla istişare ederek, onlara en uygun şekilde çalışma saatlerini ayarlıyoruz” dedi.

İşler Azaldı
Ramazan ayında ister istemez verimin biraz düştüğünü ifade eden Ayhan, “Çünkü, oruç gündüz çalışanları özellikle etkiliyor. Sabah saat 08.00’de işe gelen bir işçinin saat 13.00 gibi verimi düşüyor. Yemek molaları olmadığı için saat 16.00’da paydos ediliyor. 3 veya 4’ncü saatlerde verim düşüyor. Mobilya sanayisinde Ramazan ayında işler yavaşlıyor. Bu duruma artık alıştık.

Bu birazda yurt dışındaki sebeplerden dolayı da yavaşlama oldu. İnegöl mobilyacısı bugüne kadar birçok şeye göğüs germiştir. Ramazan ayından sonra daha iyi olacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00