Suç örgütüne operasyon

13 Ocak 2018 / Cumartesi 10:51:39

Türkiye genelinde birçok vatandaşı telefonla dolandıran Şanlıurfa merkezli suç örgütüne yönelik 5 ilde jandarma tarafından düzenlenen operasyonda; örgüt lideriyle birlikte örgütün çeşitli kademelerinde görev alan çok sayıda şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin dolandırıcılıktan 750 bin TL gelir elde ettikleri ortaya çıktı.

Alınan bilgilere göre; Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kendilerini ‘asker, polis ve savcı’ gibi tanıtarak telefonla aradıkları kişileri, ‘adlarının terör örgütlerinin faaliyetlerine karıştığı, kimliklerinin suç işleyen şahısların üzerinde bulunduğu’ şeklindeki söylemlerle tehdit edip, para, ziynet eşyası, döviz ve taşınmaz mallarını alarak dolandıran suç örgütüne yönelik araştırma başlattı.

5 İLDE OPERASYON

Yaklaşık 3 aylık inceleme sonucunda Türkiye genelinde birçok vatandaşı dolandırdığı tespit edilen örgütün Şanlıurfa merkezli çalıştığını tespit eden jandarma ekipleri, örgüt üyesi oldukları belirlenen 30 şüpheliyi yakalamak için harekete geçti.

Operasyon için düğmeye basan ekipler, suç örgütü kurmak suretiyle, ülke genelinde nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen suç örgütüne yönelik Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep, Tokat ve Sakarya illerinde eş zamanlı operasyon yapıldı.

7 ŞÜPHELİ İNEGÖL’E GETİRİLDİ

Operasyonda, gözaltına alınan 16 şüpheliden 9’u jandarmadaki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken; Şanlıurfa’da gözaltına alınan 7 şüpheli İnegöl’e getirildi.  Diğer 8 şüphelinin ifadelerinin alınması için talimatın hazırlandığı, 6 şüphelinin de yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

İnegöl’e getirilen şüpheliler, A.Ö. (27), İ.C. (34), S.A. (20), M.B. (39), H.T. (39), S.S. (28) ve İ.A. (30) jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

HİYERARŞİK YAPI

İnsanların zaafları ve korkularını kullanmakta ustalaşan dolandırıcıların büyük bir gizlilik ve hiyerarşik yapı şeklinde faaliyet gösteren suç örgütü üyelerinin, dolandırıcılık olayları sonrasında elde edilen maddi geliri paylaştıkları tespit edildi.

KAYITLARI ÖRGÜT LİDERİ TUTMUŞ

Yabancı uyruklu şahıslar adına çıkarılan açık hatlar ile mağdurları arayan zanlıların ev ve araçlarında yapılan aramalarda; dolandırıcılık olaylarında kullanılan çok sayıda telefon, hat, bilgisayar, tablet, taşınabilir bellek ve hafıza kartı ile örgüt lideri tarafından tutulan kayıtları içerir ajanda ile notlar ele geçirildi.

750 BİN TL DOLANDIRMIŞLAR

Şüphelilerin bu yöntemlerle 24 dolandırıcılık suçu işledikleri ve vatandaşları 750 bin TL dolandırdıkları öğrenildi.

 

            

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00