Suya %10 indirim

22 Kasım 2017 / Çarçamba 17:20:47

Bursa Büyükşehir Belediyesi, su fiyatlarında 1 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim yapılması kararını aldı.

1 milyon 268 bin 530 abone üzerinde geçerli olacak indirim oranı 10 metreküpe kadar olan birinci kademe için yüzde 10 olarak açıklandı.

 Başkan Aktaş, toplam su tüketiminin yüzde 75’lik diliminin 10 metreküplük birinci kademeden oluştuğunu hatırlatarak, bütçeye yaklaşık 53 milyon TL’lik ek yük getiren indirim kararının Aralık ayı faturalarından itibaren uygulamaya geçeceğini kaydetti.

ÇOK ŞİKAYET VARDI

Su fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı sürekli şikayetler olduğunu ifade eden Aktaş,

“Bu konuda tüm parti gruplarından önergeler de gelmişti. BUSKİ yöneticilerimizle durum değerlendirmesi yaptık ve ilk etapta yüzde 10’luk bir indirimi uygun gördük.

 Gönül isterdi ki indirim oranı yüzde 20-25 olsun. Fakat bu şu aşamada mümkün değil. İnşallah 6 ay sonra yapacağımız proje revizyonları ve çalışmalarla bir yüzde 10 daha indirim yapabiliriz” şeklinde konuştu.

KATI ATIK BEDELLERİ İNCELENECEK

Öte yandan Başkan Aktaş, su faturalarında önemli bir yekûn tutan katı atık toplama bedelleri ile ilgili bir düzenlemenin de yapılabileceğinin sinyalini verdi.

İlçe belediyeleri tarafından belirlenen bu bedellerin her ilçeye göre farklılık gösterdiğini ifade eden Başkan Aktaş,

“Bu rakam Keles Belediyesi’nde düşük, Nilüfer Belediyesi’nde çok yüksek. 150 liralık bir faturada 20 lira katı atık bedeli çok etkilemeyebilir ama 50 liralık faturanın 20 lirasının katı atık bedeli olması dikkat çekiyor. Bununla ilgili de bir çalışma yapalım.

Türkiye genelindeki diğer belediyeleri inceleyelim, kıyaslayalım. Bunun yanında turizm işletmelerinin su fiyatlandırması ile ne yapabiliriz bakalım” dedi.

SU ŞİŞELEME TESİSİ JEOTERMAL A.Ş’DE

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kestel’in Gözede Mahallesi’ne yaklaşık 80 milyon TL’lik yatırımla yaptırılan ve yüzde 95 oranında tamamlanan Su Şişeleme Tesisi, meclis kararıyla Jeotermal A.Ş.’ye kiralandı.

Muradiye markası ile üretime başlamaya gün sayan tesisler, aylık 100 bin TL kira bedeli ile 1 yıllığına Jeotermal A.Ş.’ye kiraya verildi.

.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EKONOMİSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00