Ümmet iftarı

18 Haziran 2017 / Pazar 14:40:08

Ramazanda gösterişli sofralardan uzak, daha sade ve mütevazi sofralara dikkati çekmek amacıyla İHH İnegöl tarafından "Geleneksel Ümmet İftarı" düzenlendi.

STK’LARDAN DESTEK
İshakpaşa Camii avlusunda İHH İnegöl tarafından organize edilen iftara, İnegöl’deki çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
MÜTEVAZİ SOFRA
Ramazan ayında gösterişli sofralardan uzak, daha sade ve mütevazi sofralara dikkati çekmek amacıyla düzenlenen iftara katılanlara simit, ayran, hurma ve su ikram edildi.


LÜKS YAŞAMA TEPKİ
Etkinlikte konuşan İHH İnegöl Başkanı İlhan Tatlı, iftarın birlik ve beraberliğin göstergesi olduğunu söyledi. Tatlı; 
“Simit, ayran, hurma ve su ile sade bir iftar gerçekleştiriyoruz. Bu, son dönemde dünyada gerçekleştirilen lüks yaşamın ve lükse düşkünlüğe de bir tepkidir aynı zamanda. 
Bu iftar aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin de bir göstergesidir. Bakınız ümmete ait dernek, vakıf, cemaatler olarak buradayız. Bir birliktelik ve beraberlik sergiliyoruz. Katılımlarından ötürü hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.
TEK ÜMMET OLMALIYIZ
Ne olursa olsun tek bir ümmet olmak zorundayız” diyen Tatlı;
 “Bu tablo tek bir ümmet olduğumuzun da bir göstergesidir. Bundan ötürü Allah’a hamd ediyoruz. Biz bir ümmetiz, Kur’an bizi kardeş kılmış. Müslüman olmamız Türklüğümüzden, Kürtlüğümüzden, Acemliğimizden, Araplığımızdan ve her şeyden daha öte bir şeydir.
 Bizi tek bir sancak altına getiren İslam’dır. Bu iftar aynı zamanda tek bir ümmet olduğumuzun da bir nişanesidir. Mekke ve Medine sofraları da böyle sade ama içten sofralardır” ifadelerini kullandı. 


HIRİSTİYAN NÜFUS ARTIYOR
Dünyadaki açlığa da dikkat çeken İlhan Tatlı şöyle devam etti: 
“Yeryüzü dediğimiz bu dünya ismindeki gezegenimizde çok yoksulluk var. Açlık var sefalet var. 365 günden bir gün dahi olsa yoksulları yoksullukları hatırlamak için şuan buradayız ve menümüzde bu şekildedir. 
Afrika’daki Hıristiyan nüfus % 3’ten % 50’ye yükseldi. Bu coğrafyalardaki insanların çoğu eğer biz Hıristiyan olursak karnımız doyar demelerinin önüne geçmeliyiz. Oradaki insanlar açlıktan din değiştiriyorsa biz de burada lüks hayatlar yaşıyor isek bize günah olarak bu yeter. 
Bu iftarımızla yeryüzü muhtaç coğrafyalarının halleri ile hemhal olmak, onlarla aynı duyguları paylaşmak ve onları hatırlama için düzenliyoruz”
YETİMLERLE İFTAR YAPTIK
“Salı günü 100 civarında İnegöl’deki yetimlerimizle beraber iftar yaptık. Çocuklarımızı Lunapark’a götürerek onları eğlendirdik. İlk defa Lunapark’ı gören oldu. İlk defa çarpışan arabaya ilk defa atlı karıncaya binenler oldu. Onların yüzündeki sevinç ve mutluluk görülmeye değerdi. 
Yine iş adamlarımız ve bazı kurum müdürlerimizle evlerimizde yemekler pişirerek yetim ailelerimizi ziyaret ederek onlarla birlikte aynı sofrada buluştuk. Yarın sabah ise 130 tane yetin yavrumuza bayramlık kıyafet alacağız”
İFTAR VERMEDİK
“Bu sene iftar vermedik. On bin adet iftar paralarını toplayarak Afrika’da iftar sofralarını oluşturduk. İnegöl’ümüz sadece mobilya kaplıca köftesi ile değil aynı zamanda hayırseverliği ilde çok ön planda olduğunu söylemek istiyorum.
 İnegöl İHH koordinatörlüğünde AGD, AHİD, Buhara Vakfı, ÇEKÜD, Diyanet Sen, Ensar Vakfı, İHMED, İlim Yayma Cemiyeti, İnegöl Kültür Vakfı, Memur Sen, MÜSİAD, Rehber Der, Yedi Hilal gibi dernek, vakıf, cemaat bu iftarımıza destek oldular. Katkısı olan herkesten Allah razı olsun” 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

İNANÇSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00