Unutma, unutturma!

12 Temmuz 2017 / Çarçamba 19:40:59

Srebrenitsa Katliamı'nın 22’nci yıldönümünde İNBOSDER, Srebrenitsa katliamı kurbanlarını düzenlediği etkinlikle andı. 3 saat süren etkinlikte, ilçe halkına katliamı anlatan bildiri dağıtılırken, yakalara da Srebrenitsa çiçeği takıldı.

Sani Konukoğlu Cami önünde düzenlenen etkinlikte konuşan İnegöl Bosna-Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Adli Kavukçu, Avrupa’nın gözü önünde 8 bin 372 Boşnağın topluca katledildiği 20’nci yüzyılın en büyük insanlık ayıbı Srebrenitsa Soykırımı’nın 22’nci yıldönümü olduğunu söyledi.

TOPLU MEZARLAR

Başkan Adli Kavukçu,

 “8 bin 372 sayısı 12-77 yaş arası olmak üzere 8 bin 372 erkek ve sivil Boşnağın topluca katledildiği, sadece resmi olarak bilinen kurban sayısıdır. Toplu katliama ilaveten, başta tecavüz olmak üzere kötü muameleye maruz kalan çok sayıda mağdur edilmiş kadın da söz konusudur.”

“Bosnalı Sırp askerler, Boşnakların bazılarını, toplu infaz yerlerinde; bazılarını, yollarda, bazılarını dağlarda katliamdan kaçmak isteyenleri de çeşitli tuzaklar kurmak suretiyle hunharca katletmişlerdir.”

“Katledilen bu masum siviller önce toplu mezarlara gömülmüşler daha sonra cesetler gömüldükleri yerden kimlikleri tespit edilemesin diye parçalanacak şekilde kepçelerle çıkartılmış sayıları ve yerleri hâlâ bilinmeyen diğer toplu mezarlara gömülmüşlerdir.”

22 YIL GEÇTİ

“Bugün, Srebrenitsa’daki Boşnak katliamının üzerinden tam 22 yıl geçmesine rağmen Bosna Sırp Cumhuriyeti ile Sırbistan'daki siyasi ve sosyal çevreler, soykırımı halâ inkâr etmektedirler.

Bu inkârı, bu önemsizleştirme gayretini, Sırbistan’ın önceki Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in ‘Askerler, biraz ileri gitmişler…’ şeklindeki ifadesinden de görmek mümkündür.”

GÜVENLİ BÖLGEDE KATLİAM

“Unutulmaması gereken 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanmış en büyük soykırım Srebrenıtsa Soykırımı için (BM) Birleşmiş Milletler tarafından korunması gereken Srebrenitsa ve çevresindeki 8 binden fazla Müslüman erkek ve çocuğun, Temmuz 1995’te sistematik biçimde hunharca katledildiğidir” diye konuştu.

SREBRENİTSA ÇİÇEĞİ

Konuşmanın ardından dernek yönetimi, ilçe halkına katliamı anlatan bildiri dağıtarak, yakalarına üzerinde ‘Unutma-unutturma’ yazan Srebrenitsa çiçeği taktı.

Srebrenitsa katliamı kurbanlarının anıldığı etkinlik, 3 saat sürdü. 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

GÜNCELSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00