YGS’de büyük değişiklik

04 Ocak 2017 / Çarçamba 12:07:21

Üniversiteye giriş sınavı başvuruları başladı. Başvuru kılavuzu yayınlandı. Kılavuza göre birçok değişiklik var. Sınavın ikinci aşamasında adaylara çoktan seçmeli testlerin yanı sıra ilk kez kısa cevaplı klasik sorular da sorulacak. 13 soru test olmayacak. Öğretmenliklere 240 bin başarı sırası gelirken, sınav salonu giriş saatlerinde de düzenleme yapıldı.

2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları başladı. Kılavuz ÖSYM tarafından yayınlandı. Yayınlanan kılavuza göre 2016 Aralık ayında açıklanan değişikliklere ek olarak yeni değişiklikler de söz konusu. 


BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Kalite Özel Öğretim Kursu Müdürü Salih Zeki Kara, adayların 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında YGS başvurularını yapabileceklerini hatırlatırken takip etmeleri gereken yolu ise şu şekilde ifade etti: “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okuyan adaylar kendi okulları, ÖSYM Başvuru Merkezleri, ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerine, mezun durumda olan adaylar ise ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğraf ve eğitim bilgisi varsa internet üzerinden bireysel olarak, bu bilgileri olmayan mezun adaylar ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerine başvurularını yapabilecekler. Adaylar YGS ücretlerini en son 19 Ocak 2017 tarihinde yatırabilecekler. YGS ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmayacak.” 
SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI 
Yayınlanan kılavuzda 2016 Aralık ayında açıklanan değişikliklere ek olarak da yeni değişikliklerin olduğuna dikkat çeken Kara, değişiklikleri ise şöyle sıraladı: “Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ve geçmiş yıllardaki mezunlar alanlarının devamında yer alan ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir. Burada mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacak ve mezun durumda olan adayların mutlaka YGS ye başvurmaları gerekmektedir.
13 SORU TEST OLMAYACAK
LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacak. LYS-1 Matematik testinde 3 soru, LYS-2 Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1’er soru, LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4 Tarih testinde ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1’er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak 1 soru, LYS-5 Yabancı Dil testinde 3 soru ‘kısa cevaplı’ sorulardan oluşacak. 
4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK
Kısa cevaplı soruların değerlendirmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. 

 


MATEMATİK-GEOMETRİ KATSAYILARI BİRLEŞTİ
LYS-1 de önceki yıllarda Matematik ve Geometri katsayıları ayrı ayrı iken bu yıldan itibaren iki dersin katsayısı birleştirildi. 
ÖĞRETMENLİKLERE BAŞARI SIRASI GELDİ
Öğretmenlik programlarının tamamında baraj 240 bin olarak belirlendi. Bu baraj sıralaması Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini de kapsayacak.
ÖĞRETMENLİKLER LYS İLE ALACAK
Önceki yıllarda YGS ile öğrenci alan öğretmenlik bölümleri ve İlahiyat Fakülteleri bu yıldan itibaren LYS ile öğrenci alacak. Bu bölümleri düşünen adayların LYS çalışmalarını da planlamaları gerekiyor. 
AÇIK ÖĞRETİM BÖLÜMLERİNE PUAN TÜRÜ
Bu yıldan itibaren Açıköğretim önlisans ve lisans programlarına da puan türü eklenmiş olup puan türü programın örgün programdaki türü ile aynı olacak.
SINAV GİRİŞ SAATLERİNDE DÜZENLEME 
Adaylar, saat 10:00’da başlayan sınavlarda saat 09:45’ten sonra, saat 14:30’da başlayan sınavlarda saat 14:15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklar.”

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

EĞİTİMSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Ege Eczanesi

Burhaniye Mah. Kıbrıs Lokantası Karşısı

Telefon:712 3373

Nöbet Saati:18:30-01:00

Sezer Eczanesi

Kemalpaşa mah. Adnan Menderes Bulvarı no:18

Telefon:711 6449

Nöbet Saati:18:30-08:30