Yıldızspor Sergisi açıldı

10 Ocak 2018 / Çarçamba 18:40:58

1954 yılında kurulan ve 1984 yılında İnegölspor’a katılan Yıldızspor’un hatıralarının yer aldığı fotoğraf sergisi, dün açıldı.

Kent Müzesi sergi salonundaki “Yıldızspor’dan İnegölspor’a” sergisinin açılışına Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan, CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, Emniyet Müdürü İlhami Araali, Yıldızspor-İnegölspor eski başkan,yönetici ve futbolcuları ile katıldı.

YILDIZSPOR ANILARINI PAYLAŞTI

Programın açılış konuşmasını yapan Yıldızspor ve İnegölspor eski Başkanlarından Fikri Bayraktar,

"Bu kulüpte başkanlık yapma şerefine nail oldum. Hayatımda hiç futbol oynamadım. Askerden geldikten sonra mahallenin gençleri bir gün işyerime geldiler, abi çok önemli bir maçımız var Mustakemalpaşa'dan sen gel. Tamam dedim hafta başıydı, 4-5 gün geçti, işimde yok bindim gittim. Yendik ve şampiyon olduk.

Ondan sonra İnegölspor'un kongresi vardı o güne kadar İnegölspor'un yerini bile bilmiyordum.  Dediler ki Fikri Bayraktar bu işi çok seviyor, Mustakemalpaşa'ya kadar maça geldi, hadi idareci yapalım dediler yöneticiliğim böyle oldu.  Ondan sonra yeni İnegölspor'un kuruculuğunda arkadaşlarla birlikte çalıştık” dedi. Bayraktar, Yıldızspor anılarını da anlattı.

9 YILDA 90.SERGİ

Belediye Başkanı Alper Taban ise yaptığı konuşmada;

“9. yılda 90. sergi adı altına buluştuk. Pek çok faydayı inşallah hep birlikte sizlerle paylaşacağız. Çatısı altında bulunduğumuz tarihi mekanın 9.yılı. 2009 yılında hayata geçmiş müzenin 9. yılını kutluyoruz. Burada hazır bulunan pek çok kişinin hatıralarının olduğu, herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir sergideyiz.

Bizlerde şehrin yerel yöneticileri olarak ve bu şehirde yaşayan vatandaş olarak bir misafirimiz geldiğinde, hemen koşup geldiğimiz mekan. Belki çok yıllar önce farklı amaçlara hizmet etti ama bugün bir tarihi mekanın yaşatıldığı alana dönüştü. Söylerken Kent Müzesi diyoruz kolayca ama burada bir emek var.

Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutluyorum, beraberinde burada meclis üyemiz Nedim Bayram, Serdar Rubacı ağabeyimiz şuan ismini zikredemediğim arkadaşlarımız var. Burada hakka yürümüş olan Serdar ağabeyimizin ismini burada yaşatmak istedik.

Bütün şehir buradan istifade ediyor. Belki konuşarak bir acıyı tekrar tekrar hatırlatmış oluyorum ama sergi salonumuzun ismini Serdar Rubacı olarak isimlendirelim, kimlerin emeği olduğunu insanlarımız bilsinler, biz burada Serdar ağabey diye hitap ediyorum, kendi tecrübeleri ile katkılarının olduğunu bizzat gördüm.

Rabbim cenneti ile muamele eylesin. Yine hemen yan tarafta da Mobilya müzemiz var. Kuruduğu tarihte ilk olma özelliği taşıyan müze. Bu yönüyle çok önemli. Buraya gelen misafirlerimiz kent ile ilgili bilgileri burada öğrenebiliyorlar.

 İlk müze fikri hayat geçerken, acaba müzemi daha öncelikli diyorduk ama müzenin kıymetini yaşayarak anlayabiliyoruz. Ben başta sayın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

700 BİN ZİYARETÇİ

Taban konuşmasını şöyle sürdürdü; “9 yıl boyunca toplam 700 bin civarında ziyaretçiye ulaştık diyen Taban,

" Beraberinde pek çok ile ve ilçeye de örnek teşkil etti müzemiz. Çok ciddi emekler var ilgi arkadaşlarımız merkez, köyde, büyüklerimize, ailelerimize ulaşarak ricada bulundular. Onlarında yaptığı çok önemli bir şey. Tamamen gönüllük esasıyla ellerindeki hatırları verdiler. Böylede bir güzellik oraya çıktı.

Yıldızspor'dan İnegölspor'a dedik, daha önceki yıllarda sergiler gerçekleştirmiştik. Bugünde Yıldızspor ile bir sergi gerçekleştirmek istedik. 9. yılda 90. sergimizi taçlandırmış olacağız.

Yine burada 90 fotoğrafımız sergilenecek. Burada bir teşekkürü de Turhan Şahin ağabeyimize yapmak istiyorum. Kendisi araştıran ve özellikle belgeler hayranlığı olduğunu görüyorum. O belgeleri teslim edenlere de teşekkür etmek istiyorum.”.

GAZETECİLERE PASTA KESTİ

Dünya gazeteciler gününü kutlayan Taban,

 "Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Ben Çalışan Gazeteci arkadaşlarımın, burada olan olmayan herkesin bu özel gününü kutluyorum. İnegöl'de tüm kurumlarımız ile yaşadığımı uyum, basın mensubu arkadaşlarımız ile aynı güzellikte. Bu İnegöl'ün güzelliği ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bu haberlerin paylaşılması ile ilgili onarında emeği var. Ben bugünü tekrar kendileri için tebrik ediyorum, sağlıklı, sıhhatli görev yapmalarını temenni ediyorum" dedi.

RUBACI ADINI VERDİLER

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alper Taban, Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle programa katılan gazeteciler için hazırlattığı sürpriz pastayı, basın mensuplarıyla birlikte keserek, bu özel günü kutladı.

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Serdar Rubacı’nın ismi verilen Kent Müzesi Sergi salonunda hazırlanan “Yıldızspor'dan İnegölspor'a” adlı sergi kurdele kesilerek açılıp, gezilerek incelendi. Eski fotoğraflarını gören İnegölspor eski yöneticileri ve futbolcuları duygulu anlar yaşandı.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00