Yörük Türkmen Çalıştayı

10 Şubat 2018 / Cumartesi 17:42:35

İnegöl Ertuğrulgazi Derneği Kültür ve Yaşatma Derneği, Murat Paşa Belediyesinin sponsorluğunda düzenlenen 3. Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı programına katıldı.

Dernek Başkanı Mehmet Erim yaptığı açıklamada;

 

“8 Şubat Perşembe günü başlayan Çalıştay; Türkiye’de Yörük-Türkmen Derneklerinin katılımı ile 11 Şubat Pazar günü sona erdi. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Ahmet Bican Ercilasun başkanlığında düzenlenen oturumlarda, Oğuzların tarih sahnesine çıkışı, konar-göçer deyimine dair tespitler, Bizans kaynalarında Türkmenler.”

“Güneydoğu Oğuz Türklüğü, Türkmenlerin Din Anlayışı, Yörük-Türkmen topluluklarında kadın, evlilik ve aile. Türkiye’de STK’lar tarihi, gelişimi ve sorunları. Köy kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıklar ve çözüm yolları gibi konu başlıkları ayrıntıları ile işlenmiş, İnegöl Ertuğrulgazi Derneği üzerinden birebir ilişkilerle İnegöl’ümüzün tanıtımı yapılmıştır.”

 

“Birçok sosyolog, türkolog, ilahiyatçı, profesör ve konusunda uzman öğretim üyelerinin konuşmacı ve misafir olarak katıldığı 3. Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nda sadece Yörük Türkmen meselesi değil, coğrafyamızda yaşanan toplumsal, kültürel ve siyasal sorunlar da masaya yatırılmış, çözüm odaklı çalışmalar soru cevap eşliğinde katılımcılarla tartışmaya açılmıştır. Derneğimizi İnegöl sınırları dışında temsil etmeye özen gösteriyor, faydalı geçen bu programa iştirak ettiğimiz ve Çalıştaya katkı sunduğumuz için mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

 

 

 

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

GÜNCELSabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Ege Eczanesi

Burhaniye Mah. Kıbrıs Lokantası Karşısı

Telefon:712 3373

Nöbet Saati:18:30-01:00

Sezer Eczanesi

Kemalpaşa mah. Adnan Menderes Bulvarı no:18

Telefon:711 6449

Nöbet Saati:18:30-08:30