burası düzenlencek

Talha Bayraktar

07 Aralık 2017 / Perşembe 17:55:29

SEVDAMIZ MESCİD-İ AKSA

Kudüs yıllardır İsrail işgali altında mahkum… Filistin halkı, Osmanlının gittiği günden beri zulüm çekiyor.

Şimdi de Terörist İsrail, Kudüs’ü başkenti ilan ediyor. Siyonist uşağı ABD Başkanı, büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacaklarını açıkladı.

Yine tuzak kurdular. Yine şer planlarını işletiyorlar. Yine İblis’in liderliğinde saldırıyorlar. Biz Müslümanların bu Siyonist ve haçlı saldırısı karşısında sessiz kalmamız düşünülemez.

İlk sorumluluk İslam ülkelerine ve yöneticilerimize düşüyor. Ferdi olarak ise; başta dua olmak üzere, her Mümin Kudüs için ne yapabiliyorsa yapmalıdır. Her birimizin Kudüs için yapabileceği bir şey mutlaka vardır. Yeter ki dert edelim, yeter ki dava edinelim.

En azından tarafımızı ortaya koyalım. Sesimizi duyuralım. Bu da büyük bir cihaddır. İşte bu manada yapabileceğimiz bir Cihad:

Bugün Cuma namazını İshakpaşa’da kılalım.. Özellikle gidelim. Çünkü acil bir çağrı var.

Siyonist ve emperyalistlerin Kudüs üzerindeki tuzaklarına sessiz kalmamak için Müslümanlar İshakpaşa Cami’inde buluşuyor. Cuma namazı sonrası Kudüs için açıklama ve dua yapılacak.

 

Her Müslüman’a bir çağrıdır bu:

 

 “Kudüs’ün tamamen özgür olması, Mescid-i Aksa’nın ibadete açılması ve Filistinlilere yönelik zulmün son bulması için meydanlara iniyor, sokaklara çıkıyoruz. Herkesi de Kudüs sokaklarındaki mazlumların sesine ses katmak için bu eylemlere davet ediyoruz.

 

Cuma namazından sonra İshakpaşa camisine İsrail’i protesto ve basın açıklaması olacaktır. Tüm halkımızı davet ediyoruz”

 

Mescid-i Aksa bizim sevdamız ve onurumuzdur. Bu sevdaya sahip olan herkes bu çağrıya kulak vermeli. Kudüs ve Mescid-i Aksa bize Resulullah Efendimiz’in (s.a.v) emanetidir.

ÜÇ KUTSAL MESCİD

Resulullah Efendimiz (a.s.) Mescid-i Aksa hakkında şöyle buyurmuşlar: "İbadet amacıyla yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur:  Mescidi Haram'a, Mescid-i Nebevi’ye ve ve Mescidi Aksa'ya." 

Mescid-i Haram’da Kabe’yi, Mescid-i Nebevi’de Resulullah Efendimiz’i görmek ziyaret etmek nasib oldu hamdolsun. Şu fani hayatta en önemli hedeflerimden biri de Mescid-i Aksa’yı ziyaret edip, dünya gözü ile görmek ve kubbesi altında secdeye varmak.

En önemlisi de; Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın Yahudi zulmünden kurtulup, özgür olduğunu görmek.

Resulullah Efendimiz’in (s.a.s)'ın hanımı Hz.Meymune annemiz (r. anhâ): "Ey Resulullah! Bize Mescidi Aksa hakkındaki hükmün ne olduğunu bildir" dedi. Resulullah (s.a.s.) da şöyle buyurdu: "Oraya (Mescidi Aksa'ya) gidin ve içinde namaz kılın." 

O tarihte henüz Kudüs Müslümanlar tarafından fethedilmemişti.

Resulullah Efendimiz (s.a.s) sözlerine şöyle devam etti: "Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin." 

Zeytinyağı bir semboldür. Resulullah Efendimiz’in (s.a.s) mesajı şudur; 

Kudüs'e ve Mescidi Aksa'ya önem verin.

Kudüs'e ve Mescidi Aksa'ya sahip çıkın.

Kudüs ve Mescidi Aksa için çalışanlara destek olun.

KUTSAL BELDE; KUDÜS

Resulullah Efendimiz’in (s.a.v) haber verdiğine göre; Yeryüzünün en faziletli mekânları camiler, camilerin de en faziletlileri Mescidi Haram, Mescidi Nebevi ve Mescidi Aksa'dır.

Bu üç camide kılınan namazların diğer camilerde kılınan namazlardan çok daha fazla sevaplı olduğu hadisi şeriflerde bildirilmiştir.

Resulullah Efendimiz (s.a.s) buyurdular ki; "Bir adamın kendi evinde kıldığı namaza bir namaz sevabı verilir. Oturduğu beldenin sakinlerinin devam ettikleri camide kıldığı namaza yirmi beş kat sevap verilir. Cuma namazının kılındığı camide kıldığı namaza beş yüz kat sevap verilir.

Mescidi Aksa'da kıldığı namaza elli bin kat sevap verilir. Benim camimde kıldığı namaza da elli bin kat sevap verilir. Mescidi Haram'da kıldığı namaza ise yüz bin kat sevap verilir"

Mescidi Aksa aynı zamanda Yüce Allah'ın yeryüzündeki ilâhi ayetlerinden bir âyettir. Çünkü İsrâ suresinin birinci âyetinde şöyle buyrulmaktadır: "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir."

Kudüs K.Kerim’e göre; çevresi ile birlikte mübarek kılınan bir şehirdir. Kudüs İsra ve Mirac’ın merkezidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa, Resulullah Efendimiz’in en büyük hatıralarını taşıyan ilk üç merkezden biridir.

 Burası bütün Peygamberlerin namazgahıdır. Biz Müslümanlar için Kudüs üçüncü en kutsal şehirdir. Kudüs, 610 yılından itibaren Müslümanlar için ilk Kıble olmuştur.

638 yılında, Hz. Ömer (r.a.), Suriye seferindeyken Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmiş ve burayı temizletip bakım yaptırarak, yeniden inşa ettirmiştir. Burada ezan okutarak cemaatle namaz kıldırmıştır.

Kudüs 1099'da haçlılar tarafından istila edilince, şehir yakılıp yıkılmış, bir çok kadın, çocuk ve diğer masum insanlar kılıçtan geçirilmişti.

 Hristiyanlar Mescid-i Aksa'yı da yağmalayıp, tepelerine haçlar dikmiş, içine heykeller koyarak burayı kiliseye çevirmişlerdir.

Sultan Selahaddin-i Eyyubi, 1187'de, Kudüs'ü haçlıların elinden kurtarır ve mescidin içindeki putları ve heykelleri kaldırtır. Sarayı eski haline getirip, yeni bir mihrap yaptırır.

Mescid-i Aksa, Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler ve Memlükler zamanlarında bir ilim merkezi haline getirilmiştir. 1517'de Yavuz Sultan Selim'in fethi ile Kudüs Osmanlıların hakimiyeti altına girmiş ve bir inci tanesi gibi korunmuştur.

Birinci dünya savaşından sonra Kudüs, Osmanlının elinden çıkınca, emperyalistlere yem oldu. 1948'deki Arap-İsrail savaşında, Kudüs'ün batı kısmı İsrailliler tarafından işgal edildi.

1967'deki altı gün savaşından sonra Kudüs'ün tamamı İsrail terörist devletinin işgaline girdi.

1969'da gerçekleştirlen bir suikastte ise, Avusturalyalı protestan bir fanatik, Mescid-i Aksa'nın bir kısmını ateşe verdi.


 1980 ve 1982'de, iki defa yüklü miktarda patlatıcı yerleştirilerek, mescit yıkılmaya çalışılmış, 1990'da ise mescit içine girilerek secdede olanlara ateş açılmış ve 30 kişinin öldüğü, 800 kişinin de yaralandığı bir katliam yapılmıştır. 

 

O günden beri Kudüs’ün gözyaşları ve Müslümanların kanı artarak akmaya devam etti. 

Resulullah Efendimizin (s.a.v) 23 yıllık peygamberlik süresinde 14 yıl boyunca namazlarını Mescid-i Aksa’ya yönelerek kıldığı, etrafı mübarek kılınmış, İsra ve Miraç mucizesine mekan olmuş, Peygamberler diyarı bu mukaddes şehrin, işgal altında olması bütün ümmet için bir zuldür

BİRLİK OLURSAK ÖZGÜR OLURUZ

 

Kudüs Yahudilerin değil, Hz. Âdem’den bu yana gelen tevhidin temsilcisi peygamberlerin mirasıdır. Bu miras nesilden nesile Allah’a itaat eden salih kullara devredilmiş ve onlar buna sahip çıkmıştır.

Mekke ve Medine gibi kutsal ve mübarek olan Kudüs, yıllardır Yahudi işgali altında.

 Ne hazindir ki; Müslümanların varlığı ve çabası da Kudüs’ü bu esaretten kurtarmak için yeterli değil.

Biz yine de sesimizi duyuralım. Tarafımızı ortaya koyalım. Zulme sessiz kalmayalım.

Cuma namazı sonrası çağrıya uyalım ve Müminler olarak İshakpaşa Camii avlusunda toplanalım.

Biz tüm camia ve gruplarımızla, Kudüs ve Mescid-i Aksa için bir araya geldiğimizde, vahdeti gerçekten sağladığımızda; Mescid-i Aksa ve Kudüs, Allah’ın izniyle özgür olacaktır.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları

FAİZ; ALLAH’A SAVAŞ AÇMAK… /

10 Eylül 2018 / Pazartesi 11:52:55

DÜNYADA RAHAT YOK /

30 Ağustos 2018 / Perşembe 18:37:46

DÜNYADA RAHAT YOK /

30 Ağustos 2018 / Perşembe 12:41:08

ADAMI HACAMAT ETMEK /

29 Ağustos 2018 / Çarçamba 16:06:44

ŞİMDİ DE DOLAR SİLAHI İLE SALDIRIYORLAR-2 /

27 Ağustos 2018 / Pazartesi 18:07:28

ŞİMDİ DE DOLAR SİLAHI İLE SALDIRIYORLAR /

07 Ağustos 2018 / Salı 18:21:10

OYLAT’A DAİR BİR HAYAL /

31 Temmuz 2018 / Salı 18:41:11

10 YIL ÖNCE OYLAT /

30 Temmuz 2018 / Pazartesi 17:25:56

15 TEMMUZ; ÖNCE İHANET SONRA DESTAN /

15 Temmuz 2018 / Pazar 15:56:45

RAMAZAN BİTTİ AMA KULLUĞA DEVAM /

17 Haziran 2018 / Pazar 18:00:01SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00

Takımlar O Av P
1 Sakaryaspor 17 19 39
2 Sarıyer 17 11 38
3 Samsunspor 17 15 37
4 Keçiörengücü 17 14 37
5 Kastamanuspor 1966 17 19 33
6 Sancaktepe Belediyespor 17 17 31
7 B.B. Bodrumspor 17 0 28
8 Amed S.F 17 6 24
9 Utaş Uşakspor 17 4 22
10 İnegölspor 17 -3 20
11 Eyüpspor 17 -3 20
12 Hacettepe Spor 17 -5 19
13 Gümüşhanespor 17 -2 18
14 Niğde Anadolu F.K 17 -4 18
15 Bayrampaşa 17 -15 10
16 Ankara Demirspor 17 -16 7
17 Manisaspor 17 -30 -1
18 Gaziantepspor 17 -27 -10