5 dakika empati yapın

02 Aralık 2019 / Pazartesi 17:05:53 | GÜNCEL |

İnegöl Kent Konseyi Engelli Meclisi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada; “3Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle, öncelikle kalplerimizdeki engelleri kaldırarak, engelli vatandaşlarımızın hayatlarına 5 dakika empati yapmaya davet ediyoruz” denildi.

ENGELLİ ADAYI OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM

İnegöl Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı Selma Gültekin, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Engelli; doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal hayata uyum sağlama ve günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine özründen dolayı hiçbir imkan ve fırsatlardan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu maksatla atılacak her adım, engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendirecek ve hayata  daha sıkı bağlanarak toplumda üreten bir birey olmalarını sağlayacaktır”

 

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

 

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama değil farkındalıkları artırma günüdür, bugün engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Ülkemizde on milyondan fazla engelli vatandaşımız çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların köklü çözümlerle ortadan kaldırılmasının yanı sıra bir daha karşılaşmamak üzere gerekli tedbirlerin alınması da büyük önem arz etmektedir. Bu gün, engelli insanları anlayabilmek, onlar için yaptıklarımız ve yapamadıklarımızı sorgulayabilmek açısından büyük bir öneme sahiptir”

KUTLAMA FARKINA VAR

“Dünya nüfusunun % 10’una yakını fiziksel, bilişsel/ruhsal, duyusal, duygusal veya gelişimsel bir engel ile yasamak zorunda. Bugün gerek sosyal yasamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve Sağlık merkezleri, apartmanlar, okullar, üniversiteler, toplu taşıma araçları gibi yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılasan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Asıl engellerin bedenlerde değil, düşünce yapılarında olduğunu bir kez daha yinelemek isteriz.Engelli olmalarına rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına, her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin verdikleri mücadele takdire şayandır”

“Kent Konseyi Engelliler Meclisi  olarak en önemli özelliklerimizden birisi, engelli vatandaşlarımıza yapılacak olan hizmetleri göstermelik ve yapıyor gözükmek için değil, insani ve manevi değerleri önde tutmamız, dolayısıyla özümseyerek yapmamızdır.  3Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle, öncelikle kalplerimizdeki engelleri kaldırarak,engelli vatandaşlarımızın hayatlarına  5  dakika empati yapmaya davet ediyoruz... Çünkü, hayat birlikte güzel”

 

 

 

                                                                     

  Sıradaki Haber: Diriliş Osman ve Kulaca Kalesi
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)