Artvin’i İnegöl’e taşıdılar

14 Mart 2019 / Perşembe 15:48:29 | GÜNCEL |

İnegöl Artvin Kültür Derneği, Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümünü kutladı. Kutlamada yapılan etkinliklerle, Artvin adeta İnegöl’e taşındı.

RUS ZÜLMÜ BİTMEK BİLMEDİ

Programın açılış konuşmasını yapan İnegöl Artvin kültür derneği yönetim kurulu başkanı

Kemal Torun; “Saygı değer hemşehrilerim Artvin kültür derneği üyeleri ve Artvin dostları gecemize hoş geldiniz. Hepinizi derneğimiz adına saygıyla selamlıyorum. İyi ki varsınız. ve beraberiz.  Değerli  konuklarımız; Artvin;  Yavuz Sultan Selim  tarafından  Osmanlı topraklarına katılmış ve öyle  kalmıştır. Tarihte 93 harbi olarak bilinen 1877 / 1878  Osmanlı Rus Savaşı sonrası Ruslara savaş tazminatı olarak verilmiştir. 43 yıl süren esaret yılları ve çekilen  acılar, ekim devrimi sonrası önce  Rusların çekilmesiyle  sonra Mondros  ateşkesle İngiliz ve Gürcü işgalinde kaldı. Anadolu'da  Kurtuluş  savaşı  başlayınca  sivil  milis kuvvetlerinin de  desteğiyle 7 mart 1921 tarihinde  Artvin'imiz düşman işgalinde kurtulmuştur” dedi.Torun; “16 mart 1921 Moskova antlaşmasıyla sınırlar belirlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Hepimizin  kurtuluş günümüzü kutluyor  iyi eğlenceler  diliyorum” diyerek sözlerine son verdi.

ARTVİN KÜLTÜRÜ SERGİLENDİ

Programa;  İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı, Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Durmuş Aydın, İnegöl CHP ilçe başkanı Necmi Demir, İyi Parti Belediye başkanı Adayı Hakan Özdemir’in yanı sıra, çok sayıda davetli katıldı.

Artvin'in kurtuluş şenliği gecesinde; dernek bünyesinde oluşturulan Halk dansları folklor ekibi Artvin yöresi halk oyunları büyük beğeni topladı.Ayrıca salonun girişinde davetlilere; Artvin yöresel gıda ve kıyafetlerin, köylerinde kullanılan aletlerin fotoğraflarını yansıtan, bir sergiye de yer verildi.

Gecede Türk Halk Müziği sanatçısı Çiğdem Taştan da sahne aldı.

 

 

 

  Sıradaki Haber: Metin Öztürkoğlu’na destek artıyor
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (1)
Sait Faik Abasıyanık
14 Mart 2019 / Perşembe 18:44:41
Çok seviyolarsa burada ne işleri var blader, artvine gidişler kırmızı pasaportlamı?