Bahar Yorgunluğunun Nedeni Belli Oldu

17 Nisan 2018 / Salı 10:33:39 | SAĞLIK |

Kıştan bahara geçişte vücudumuzda ki halsiz ve uykusuzluk hepimizin mustarip olduğu bir durum. Mevsim geçiş dönemlerinde yaşanan bahar yorgunluğu nasıl geçer?

Bahar yorgunluğunun temel sebeplerinden biri kış aylarında azalan güneş ışınları sebebiyle D vitamini miktarımızdaki azalmadır. D vitamini açısından en doğal kaynak güneş olduğundan kış aylarının kapalı havaları sebebiyle kış mevsimi boyunca yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ve bahar yorgunluğu dediğimiz şey bahar aylarında bizi etkilemeye başlıyor.

D vitamini güneş ışınları sayesinde vücudumuzda üretilebilen ve besinler veya takviyeler ile dışarıdan alınabilen bir vitamin. Bahar yorgunluğu nasıl geçer diye düşünüyorsanız kış aylarında azalan D vitamini seviyesini düzenlemek için besin takviyeleri kullanabilirsiniz. Zira güneş ışınları henüz etkisini göstermediğinden doğal yollarla D vitamini ihtiyacınızı karşılamak mümkün olmayabilir. 

Vücuttaki D vitamini eksildiğinde kendinizi yorgun, zayıf ve gergin hissederseniz. Mevsim geçişlerinde daha gergin ve yorgun hissetmemizin sebebi budur. D vitamini eksildiğinde kaslar da zayıfladığından kas ağrıları da baş gösterebilir.

Bahar yorgunluğuna karşı D vitamini takviyeleri kullanabilir veya güneşli günlerde 15-20 dakikalık yürüyüşler yaparak D vitamini oranınızı arttırabilirsiniz.

  Sıradaki Haber: Yerli Tıbbi Cihaz Üretimi İçin İlk Adım Atıldı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)