Bez torba dağıttılar

11 Ocak 2019 / Cuma 17:24:35 | SİYASET |

Saadet Partisi Gençlik Kolları, poşetin paralı olmasını reklamsız bez torba dağıtarak eleştirdi.

RANTIN DA, SOYGUNUN DA KARŞISINDAYIZ

Uzun Sokak girişinde gerçekleştirilen farkındalık etkinliğinde konuşan Gençlik Kolları Başkanı Resul Cerhal, yeni yıl ile birçok uygulamanın hayata geçirildiğini, birçok ürün, hizmet ve vergiye de zam yapıldığını aktardı.

Bunlardan en çok tepki çekenin marketlerde uygulamaya konan paralı poşetler olduğunu ifade eden Cerhal, “Yeni uygulama ile vatandaşların marketlerden alışverişleri için alacağı poşetler 25 kuruş ile satılmaya başlandı. Öncelikle Saadet Partisi olarak ifade etmek isteriz ki; plastik kullanımını azaltmak için yapılan her uygulamanın arkasındayız. Ancak ‘Plastik kullanımını azaltmak’ kılıfıyla yapılan rantın da, soygunun da karşısındayız. Poşet parası, sözde çevre dostu uygulama adı altında, vatandaşın sırtına yüklenirken, satış yapan firma ise parayla satılan poşetlerindeki logosunu kaldırmayarak bedava reklam yapmaya devam ediyor. Tekrar üzerine basarak söylüyoruz ki; reklam içeren poşetler para ile satılamaz.”

HİÇBİR SURETLE POŞET KULLANILMASIN

“Sanki bir virüs gibi şehrimizin her noktasında biten, İnegöl’ün yerli esnafını, mahalle bakkalını bitiren, adeta kapitalizmin sokak şubeleri olan zincir marketler, bu uygulama ile kendilerine ciddi maliyet oluşturan poşet bedelinden kurtulduğu gibi, poşetin maliyetini düşündüğümüzde bunun satışından da %300’e varan kar sağlamaktadır. Buradan yöneticilerimize ve yetkililerimize sesleniyoruz; Eğer ki mesele ‘Çevre dostu’ bir uygulamaysa eğer ki mesele ‘Plastik kullanımını azaltmak’ ise; o zaman hiçbir suretle poşet kullanılmasına izin verilmesin. Belirlenen bir fiyatın üzerinde alışveriş yapanlara ilgili market tarafından ücretsiz bez poşet verilsin.”

“Böylelikle hem poşet kullanımı tamamen kalkmış olacak, hem de vatandaşa ek bir külfet getirilmeyecektir. Ancak bu tavsiyemiz sonrasında vatandaşı değil de zincir marketlerin bu işten ne kadar zarar edeceğini düşünenler de olacaktır. İşte o zaman paralı poşet uygulamasının çevre dostu değil; sermaye dostu bir uygulama olduğu ortaya çıkacaktır. Millet olarak alışverişimizde 25 kuruşun hesabını yaparken; idarecilerimizin basiretsiz yönetimi sebebiyle her birimizin cebinden binlerce lira ranta, yandaşa aktarılmaktadır.”

MADDİ VE NAMEVİ SIKINTILAR ÇOK

“Evet, millet olarak derdimiz çok. Ekonomik, manevi, siyasi, idari sıkıntılar içindeyiz. Sanayicimiz, mobilyacımız, esnafımız günü değil artık dünü kurtarmanın hesabına düşmüş durumda. İktidar ise vatandaşa ‘Çözüm paketi’ diye yeni bir borçlandırma paketi hazırlamış durumda. Halkımızı uyarıyoruz, şu an iktidarın yaptığı tek şey yerel seçimlere kadar, mevcut sorunları ötelemektir. Bunun için de devletin elinde avucunda kalan son varlıkları gözden çıkarmışlardır. Biz milletimizin artık gerçekleri görmesini istiyoruz. Sandıkta gereken dersi vermesini artık vermesini istiyoruz. Onun için diyoruz ki; ey milletimiz mesele plastik poşetse ‘Çarevar’ Buyurun bizim bez poşetimiz. Hem de reklamsız. Bez poşetlerimize sadece #ÇareVar yazdık. Çünkü Milli Görüş olduğu var sürece hiç korkmaya, tereddüde mahal yok. Çünkü Saadet Var; #Çare Var!” diye konuştu.

 

  Sıradaki Haber: Basınla 10 Ocak kutlaması
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)