Çağla’nın bilinmeyen faydaları

28 Nisan 2018 / Cumartesi 22:52:30 | SAĞLIK |

Yıl boyunca bahar mevsiminde ve sadece 20 gün görülebilen ancak faydaları saymakla da bitmeyen çağla meyvesi hakkında bilinmeyen faydaları ortaya çıktı.

Kayısı ve badem çekirdeğinin olmamış hali olan çağla, ekşi ve mayhoş tadıyla bahar müjdecisi gibi bir meyve; Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Yüksek dozda C ve E vitamini ile selenyum içeren çağlanın; bağışıklık sistemini güçlendirerek hem kanserden koruduğunu hem de kanser tedavisi sırasında vücuda büyük destek sağladığı bilinmektedir.

İçerisinde antioksidandan bakımdan güçlü E vitamini bulunduran çağla meyvesi özellikle cilt sağlığında oldukça etkili olabilmektedir.

Yüksek magnezyum oranıyla kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Çağla kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu bir meyve özelliği taşır

Çağlada bulunan yüksek oranda magnezyum toplar ve atar damarları geliştirerek hem kanın oksijenlenme oranını artırır hem de metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Ayrıca şeker hastaları için mayhoş olan tadıyla çağla yüksek lif oranından dolayı glisemik indeksi düşük meyveler grubunda bulunmaktadır.

Kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Kalorisi çok düşük olduğu için ara öğün olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.

C vitamini eksikliklerini giderir. Tekli yağ asitleri içermesi bakımından kalp ve damar hastalıklarına karşı korur

İçerisindeki potasyum sayesinde tansiyonu dengeler. Oldukça güçlü bir antioksidan içerir bu sebeple cilt sağlığı açısından çok faydalıdır.

  Sıradaki Haber: Uyuşturucuyla mücadele eğitimi
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)