Çin çekirdeğini satmayacak

14 Eylül 2018 / Cuma 17:26:59 | GÜNCEL |

Çin çekirdeğine karşı İnegöl’de başlatılan çalışmaya destek bir esnaftan geldi. Siyah çekirdek satmama kararı alan esnaf, vatandaşlara ‘İnegöl alası’ adıyla tescillenen ay çekirdeği tüketmeleri çağrısında bulundu.

İşyerinin camına ‘Çin çekirdeği burada satılmaz. Çekirdek Çin'den değil kendi toprağımızdan afiyet olsun’ yazıları astı.

İşyeri sahibi Sadullah Ergün yaptığı açıklamada,“Daha önce biz de satıyorduk. Satışlarımızda gayet iyiydi. Sonra duyduk ki çekirdekler Çin'den geliyormuş. Diğer çekirdekle arasında yarı yarıya fiyat artışı oldu. Karar aldım, satmayacağım. Bu zamana kadar siyah çekirdek almaya gelenlere anlatarak kendi çekirdeğimizi almalarını sağladım. İşyerimize gelen kişileri şu ana kadar boş çevirmedik” dedi.

MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİ

Duyarlı davranış gösteren esnafa teşekkür eden Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise: “Bizim kendi çekirdeğimiz var. Zamanla kalitesini ortaya koyunca biz patentini aldık. Çerezlik ay çekirdeğimiz geçen sene 6 lira iken bu sene 4 liraya düştü. Onun da alıcısını bulmakta zorlanıyoruz. Bu arkadaşımız milli bir duruş sergiledi. Gönül ister ki tüm esnaflarımız aynı uygulamayı yapsınlar. İnanın Çin çekirdeği buraya nasıl girdiyse, girdiği gibi çıktığı da bir olur” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: Genç Gazete 15 yaşında
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)