Evin altında müze

01 Kasım 2018 / Perşembe 18:22:02 | KÜLTÜR & SANAT |

Dedesi sayesinde tarihe ilgi duyan emekli bankacı Mehmet Şah Tay, 30 yıldır topladığı tarihi eserlerle evinin bodrumunu müzeye dönüştürdü.

EVİNİN BODRUMU MÜZE OLDU

Edebey Mahallesi’nde yaşayan emekli bankacı Mehmet Şah Tay, 26 yaşından beri biriktirdiği tarihi eserleri, evinin bodrumunda oluşturduğu müzede saklıyor.

Mehmet Şah Tay yaptığı açıklamada;“Dedemin yanında büyüdüm. Böylelikle tarihe olan ilgim ve özlemim arttı. 30 yıldan bu yana tarihi değeri olan her şeyi alıyorum. Müzede sergilenen eşyaların bazılarını hibe ettiler, bazılarını satın aldım. Bazıların ikinci elciler veya hurdacılardan aldım. Araba tekerlekleri, gramofon, plaklar, eski radyolar, televizyonlar, gaz lambaları, gemi lambaları, silahlar, her türlü tarihi eşya var. En eski olanı ise Osmanlı döneminden kalan tabak. 325 yıllık bir eser. Eş, dost gelip görüyor. Bu eserler, ailemden biri gibi oldu. Satmayı düşünmüyorum. Çocuklarıma bırakacağım. Onlar da isterlerse eserleri bir müzeye bağışlayabilirler. Ben şu an herhangi bir müzeye bağışlamayı düşünmüyorum, çünkü ben zaten evimi müze yaptım” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: Belediye’den Ayşe Taş Konseri
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)