Hastalara ‘manevi destek’

22 Ekim 2018 / Pazartesi 18:21:31 | İNANÇ |

Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işbirliğiyle hastanelerde açılan ‘Manevi Destek ve Rehberlik Birimi’, İlçe Müftülüğü tarafından İnegöl Devlet Hastanesi’nde açıldı. Birim, manevi destek talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personeline hizmet verecek.

İlçe Müftüsü Kazım Güzel, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında hastanelerde manevi destek sunmaya yönelik işbirliği protokolü imzalandığını söyledi. Protokol kapsamında Ankara, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Ordu ve Samsun’da pilot uygulama başlatıldığını aktaran Müftü Kazım Güzel, “3 ay süren pilot uygulamanın sonucu, Bakanlık ve Başkanlık yetkilileri ile uzman akademisyenlerin katıldığı toplantı ve çalıştay da değerlendirilerek, manevi destek hizmetinin aynı hastanelerde devam etmesi kararlaştırılmıştır. Hastanemizde de manevi destek hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Söz konusu hizmetin etkin, verimli ve usulüne uygun bir şekilde sunulabilmesi amacıyla hastane yönetimimiz tarafından Manevi Destek Birimi oluşturulmuştur. Manevi destek, talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personeline bu birimde müftülük personeli tarafından sunulmaktadır.”

“Manevi destek hizmeti; Dini referanslardan hareketle, insanların acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında,  ani değişmelerle gelen kriz durumlarında, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama ve baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı, varsa sorularını cevaplamayı, hayatlarına yeni bir anlam vermelerine eşlik ederek onlara moral kazandırmaya çalışmaktır. Manevi destek; psikoterapi, sosyal bakım ya da tıbbi bir tedavi değildir. Manevi destek personeli; psikolog, psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanı, tıbbi tedavi yürüten bir doktor değildir. Manevi değerler ışığında danışmanlık ve rehberlik yaparak, moral-motivasyon desteği sunar.”

HAFTANIN 4 GÜNÜ HİZMET

“Manevi destek talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personelinin ihtiyacına göre uygulanır. Manevi destek talep eden kişinin öncelikle ihtiyacı tespit edilir. Dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduna ağırlık verilir. Baskısız danışma atmosferi oluşturarak, kişinin yargılanmayacağı ve suçluluk duygusu hissetmeyeceği şekilde problemlerini rahatça açması sağlanır. Bakanlık tarafından belirlenen ‘personel gizlilik sözleşmesi’ hükümlerine bağlı kalınır. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri olmak üzere haftada dört gün dört saatten az olmamak üzere hizmet verilmektedir.” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: Kuran bülbülleri
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)