Hayriye’de vefa gecesi

09 Ağustos 2018 / Perşembe 17:32:19 | GÜNCEL |

Gurbetçilerin çoğunlukta olduğu Hayriye Köyünde, Gurbet temali çok özel bir anma ve vefa gecesi düzenlendi.

Köy meydanındaki spor alanında gerçekleştirilen gecede önce dev ekranda  ‘’ Gurbet  Yarım Asır ‘’ adlı slayt  gösterildi.

Slayt sonrası Hayriyeli gurbetçilerin, eski fotoğraf gösterisi yapıldı. Vefat eden yakın akrabalarının fotoğrafını gören izleyiciler, duygusal anlar yaşadı.

GURBET ŞARKILARI İLE DUYGULANDILAR

300 kişilik katılımcı, kendisi de Hayriyeli  olan Sezer Akbaba‘nın, gurbet şarkılarıyla kah hüzünlendi, kah neşelendi .Mini konserin ardından İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi Hayrettin GÖÇMEN , Hayriye Köyü Muhtarlığı, Hayriye Köyü Gürcü Kültürü ve Turizm Derneği ve Hayriye Köyü Tarımsal Kalkınma ve Orman Kooperatifi , Almanya ‘ da bulunan Hayriye Köyü Yardımlaşma Derneği’ ne verilmek üzere geceye katılan Hayriyeli  gurbetçilere vefa plaketlerini  verdi.

300 HANE YURTDIŞINDA

Hayriyeli gurbetçiler, biri 1973 ,diğeri 1980 yılında olmak üzere iki adet ambulans, bir itfaiye aracı  ve 1978  yılında bir sokak süpürme temizlik kamyonunu İnegöl ‘ e bağışlamıştı.

Bugün 250 hanesi Almanya ‘ da olmak üzere yaklaşık   300 hane Hayriyeli yurt dışındadır .İlk giden gurbetçiler  bundan tam 56  yıl önce 1962 yılında Almanya ‘ya gitmişti.

  Sıradaki Haber: Genç Gazete 15 yaşında
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)