İmamoğlu’na İnegöl’den destek

14 Mayıs 2019 / Salı 14:48:29 | SİYASET |

İnegöl’de CHP’li üyeler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için açılan bağış hesabına para yatırdılar.

CHP İlçe Teşkilatı üyeleri ve İlçe Başkan Vekili Yasemin Soydan, CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na destekte bulundular.

 

DEMOKRASİNİN KARA GÜNÜ

Partililerin hazır olduğu program da konuşan İlçe Başkan Vekili Yasemin Soydan “31 Mart Yerel seçimlerinde seçilmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptali ile 6 Mayıs 2019 ülkemizin demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçmiştir. Bu tarih artık hiç unutulmayacaktır. Halkın sandıkta ki tercihini ayaklar altına alan bilerek ve isteyerek, planlı bir hukuk cinayeti işlenmiştir. Demokrasimiz açısından esas acı olan, seçim güvenliğini sağlamakla görevli hâkimlerin de buna iştirak etmesidir. Demokrasinin elde kalan son kalesi ve namusu olan sandık, o namusu korumakla görevli olanların eliyle, millet iradesine kast edenlerin emellerine teslim edilmiştir. Demokrasinin temelini oluşturan “hukukun üstünlüğü”, “kuvvetler ayrılığı”, “seçme ve seçilme hakkı” bu kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır” dedi.


AK PARTİ’NİN KAYBETTİĞİ SEÇİM TEKRARLANIYOR

İstanbul’da sadece AK Parti’nin kaybettiği Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin tekrar edilmesi ilçe belediyelerinin tekrar edilmemesinin manidar olduğunu ifade eden Soydan ““Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, ülkemize çok partili demokratik yaşamı getiren Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleri olarak ülkemize dayatılan bu durumu reddediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği “çağdaş uygarlığı yakalama ve geçme” hedefine bir kez daha sahip çıkıyoruz. Hem partinin, hem de devletin başına aynı kişiyi oturtan Partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin, iktidar partisi ile devlet arasındaki sınırları yok ettiği kısa sürede görülmüştür. Ülkemizde ekonomik sıkıntılar artık taşınamaz hale gelirken, huzursuzluk her geçen gün artarken, içeride ve dışarıda güvenlik riskleri giderek belirginleşirken, buna bir de bizzat ülkeyi yönetenler tarafından yönetimdeki bu kriz eklenmiştir. Oylamada aynı zarfta verilen diğer oylar kabul edilip, sadece AKP’nin kaybettiği Büyükşehir Seçiminin iptal olması manidardır “ şeklinde konuştu.


SANDIK KURULLARINI CHP OLUŞTURMADI

Sandıklarda usulsüzlük iddiaları hakkında da konuşan Soydan, sandıkları CHP’nin oluşturmadığını ifade ederek “Sandık kurullarını CHP oluşturmadı, kimlerin sandık kurulunda görev alıp almayacağına CHP karar vermedi. Seçimi kaybettiler. 36 gün boyunca itiraz üzerine itiraz ettiler, sayım üzerine sayım yaptırdılar. Baktılar ki, olmuyor, seçmenin iradesi yok sayılamıyor, kaybedilmiş seçim, kazanıldı diye listelere geçirilemiyor. Bu mantıksızlığa başvurdular.  Eğer sandık kurullarında bir hata yapılmışsa, YSK gerçekten adaletliyse İstanbul genelindeki tüm seçimleri iptal etmeliydi! İktidar partisinin kaybettiği seçimi iptal edip, kazandıklarını geçerli sayacak kadar akıl ve hukuk dışı bir uygulama bu ülkede hiçbir zaman yaşanmadı“ diye konuştu.

AK PARTİ MÜŞAHİTLERİ İTİRAZ ETMEDİ

Sandık başlarında bulunan AK Parti müşahitlerinin itiraz etmediğini belirten Soydan “Sandık kurulları tek kişiden oluşmuyor. Partilerin de sandık görevlileri var, müşahitler var. Sayım anında ve ıslak tutanaklar hazırlanırken AKP’nin sandık görevlileri ve müşahitleri de itiraz etmemişler. Ortada sandık başında yapılmış itiraz yok. Seçmenin iradesi sandığa yansımış ve bu irade AKP’den yana değil, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’ndan yana tecelli edince, kumpas üzerine kumpas kurdular.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yenilecek seçimi bu kez çok daha farklı kazanacağına inanıyoruz. İmamoğlu’nun çok kısa sürede yaptığı hizmetler ve halkın gönlüne giren kişiliği ile gelecekteki her şeyin ne kadar güzel olacağını biliyoruz. İmamoğlu yine kazanacak.‘ Her şey çok güzel olacak!’” dedi.


İMAMOĞLUNA DESTEK

Yapılan açıklamaların ardından çok sayıda CHP’li vatandaş, CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için açılan bağış hesabına para yatırdıl

  Sıradaki Haber: İYİ Parti ilçe başkanı görevi bıraktı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)