İnegöl Satranç Kulübü yine birinci

05 Ekim 2018 / Cuma 16:43:48 | SPOR |

İki yıldan bu yana İnegöl’de faaliyet gösteren İnegöl Satranç Kulübü başarılara doymuyor. Açıldığı günden bu yana planlı ve disiplinli çalışmalar yürüten kulüp öğrencileri, ulusal çapta düzenlenen pek çok turnuvada derece alırken, geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de düzenlenen 2008-2009 yaş aralıkları satranç turnuvasında, Aras GÜRLER birincilik alarak İnegöl’ün adını bir kez daha duyurmayı başardı.

Kaptan İş Hanı ikinci katta faaliyetlerini sürdüren İnegöl Satranç Kulübü, öğrencilerini yalnızca satranç alanında değil pek çok sosyal ve sportif alanda da desteklemeyi sürdürüyor. 8-12 kişilik seviye grupları ile yapılan düzenli antrenman ve eğitimlerle geçtiğimiz yıl kulüpler şampiyonasına İnegöl’ün ismini satranç camiasında sık sık duyuran İnegöl Satranç Kulübü, bireysel turnuvalarda da 2 sporcusu ile milli takım havuzunda kalmayı başaran takım olarak başarılarını sürdürüyor.

Satranç sporunun bireylere katkısından sık sık bahseden İnegöl Satranç Kulübü Antrenörü Temel BAŞOL, Balıkesir turnuvasındaki başarıyı da şöyle değerlendirdi: “Öğrencilerimizin çoğu başarıyı hayat modülüne disiplinli çalışmalarla yansıtmakta, gerek akademik gerek zor problemler karşısında sergiledikleri tavırlarla satranç sporcusu olmanın avantajlarını yaşamaktadırlar. İki yıldır kulüp öğrencimiz olan Aras GÜRLER de bu disiplinli ve düzenli çalışmaların sonucunda bir başarıya daha imza atarak bizi gururlandırdı.

Satranç sporu ile son zamanların moda rahatsızlığı olan dikkat dağınıklığına çözüm noktasında satranç çok faydalı olup bu spor sayesinde dikkat toplamayı oyun tadında, farkında olmadan kavramaktadır.

Tüm bunların yanında satranç bireylere aşağıda sayacağım becerileri de kazandırmaktadır: Öngörü gelişimini sağlar.Fotografik hafızayı geliştirir.Uzamsal bakış açısı kazanılması adına en önemli destektir.Başarının tesadüf olmadığını öğretir.Dikkatini belli bir noktaya kendi isteğiyle yöneltir.Yaratıcı, üretken ve çalışkanlık sağlar.İnsanlara karşı saygılı ve anlayışlı olmasına yardımcı olur.Mücadele gücünü artırır, dostça rekabet duygusunu kazanmayı öğretir.Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler.Yenilgiler karşısında direnmeyi öğretir.Başarılardan büyük haz alarak, daha da başarılı olmaya yönlendirir.Satrançta başarılı olan çocuklar okulda ki derslerinde başarılı olmayı bir görev haline getirir.Planlı hareket etmenin önemini öğretir.Doğru ve çabuk düşünebilmeye yardım eder.Çocuklarında bu becerileri gözlemlemek isteyen tüm velilerimizi, görüşme ve değerlendirme için kulübümüze bekliyoruz.”

  Sıradaki Haber: Galibiyet vakti
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
DERMAN İNEGÖL
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
GÜLİN
Telefon: