İnegöl’e yeni aşçılar kazandırıldı

31 Mart 2021 / Çarşamba 16:05:55 | GÜNCEL |

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan iki kurum olan İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İnegöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünün yaptığı işbirliği ile İnegöl’e 10 yeni aşçı kazandırıldı.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

MEB Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme işlemleri iki şekilde yapılmaktadır. Bu işlemlerin bir ayağı Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları baz alınarak çalıştıkları süreler göz önünde bulundurularak yapılandır. İkinci ayağı ise Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim sertifikasına sahip olmaktan geçmektedir.

 

Adaylar ilk olarak Halk Eğitim Merkezinde açılan Aşçılık kursuna başvuruda bulundular. 800 saatlik yaklaşık bir yılık bir eğitim sürecinden geçtiler. Usta Öğreticiler Fatma Yıldırım ve Vedat Atan nezaretinde aldıkları eğitim sonucunda başarılı oldular.

 

İki kurum arasındaki yakın iş birliği sayesinde eğitimleri biter bitmez aldıkları sertifikalarıyla Kalfalık-Ustalık sınavlarına müracaatları alındı. Yapılan sınavlar sonucunda önce Kalfalık sonra Ustalık belgesi sahibi oldular.

 

Sınavlar sonucunda Ferdi Özkan, Hakan Karadeniz, Mücahit Altun, Mükerrem İncebay, Nazik Alicanoğlu, Niğmet Çelikarız, Reyhan Türkoğlu, Selime Kandemir ve Serpil Üçsoy, Zalife Kızıl İnegöl’ün en yeni aşçıları oldular.

 

Bu uzun ve meşakkatli eğitim süreci ile sınav maratonun yorgunluğu bir yemekle taçlandırıldı. Yemeğe; İnegöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Musa Oktar ile Müdür Yardımcısı Hasan Yılman ile İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Göktürk ile Müdür Yardımcısı Meliha Mut Usta Öğreticiler Fatma Yıldırım ve Vedat Atan’ın yanı sıra yeni Ustalarda katıldı.

 

İnegöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Musa Oktar yaptığı konuşmada yeni aşçılara meslek hayatları boyunca başarılar diledi. Bu hak ettikleri belgelerle artık işyeri açabilecekleri, birer usta olarak hizmet verebileceklerini hatırlattı. Ayrıca bu belgelerinin ömür boyu geçerli olduğunu ülkemizin neresine giderlerse gitsinler bu konuda yeterliliklerini ispatladıklarını söyleyerek iş birliğinden dolayı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ve çalışanlarına teşekkür etti.

 

İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Göktürk ise verdikleri eğitimin başarılı olmasından ve sınava giren öğrencilerinin başarılı olmalarından çok büyük gurur duyduklarını söyleyerek iki kurum arasındaki işbirliğinin devam edeceğini vurguladı.

 

Daha sonra belge almaya hak kazanan adaylara kurum yöneticileri ve öğretmenleri tarafından belgeleri takdim edildi.

  Sıradaki Haber: Geri dönüşüm toplama günleri değişti
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)