İnegöl’ün gurur tablosu

09 Ağustos 2019 / Cuma 16:03:17 | EKONOMİ |

Ekonomik gelişmişliği ile birçok ili geride bırakan İnegöl’ün, gelir vergisi ve kurumlar vergisi rekortmenleri açıklandı. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı’nca Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenleri ile Vergiye Uyumlu Mükelleflere "Teşekkür Belgesi" takdim edildi.

SANAYİ ŞEHRİYİZ

Yemekli programın açılış konuşmasını yapan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, “Bursa Vergi Dairesi Başkanlığımızla ortaklaşa düzenlediğimiz programımız İnegöl özelinde kurumlar ve gelirler vergisinde sıralamaya giren firma ve kişilerimizin ödüllendirilmesini içeriyor. Sanayi şehriyiz. Mobilya, tekstil, tarım, makine ve yan sanayi sektörleri ile İnegöl’ümüze ve ülkemize ciddi katkılar sağlıyoruz. İTSO’ya kayıtlı 4 bin 139 tüccar ve sanayicimiz var. Aynı zamanda esnaf ve sanatkârlar odalarımıza kayıtlı 6 bin 24 esnafımız mevcut. 11 bin dolayında kayıtlı esnaf ve sanayicimiz İnegöl’de ekonomiye katkı sağlıyor. Bin 786 kişi kurumlar vergisi mükellefi, 7 bin 542 kişi gelir vergisi mükellefi olmak üzere İnegöl’de toplamda 15 bin 862 vergi mükellefi bulunuyor. İlçe statüsü olmasına rağmen İnegöl’ü bu rakamlarla irdelediğinizde büyük bir il statüsünde katkılar sağlıyor. 2018 yılında 671 firmamızla 1 milyar 12 milyon dolar ihracat yaptık. Bunun yanında 41 firmamızla 320 milyon dolar ithalat gerçekleştirdik. 1 milyar 332 milyon dolar dış ticaret hacmine sahip bir şehiriz. İhracatımız 901 milyon dolardan 1 milyar 12 milyon dolara çıkarak yüzde 12,27 artış gerçekleştirdi. Bu artış Türkiye ortalamasının çok üzerinde bulunuyor. Uzun yıllardan beri hem istihdam hem üretim hem ihracat rakamlarında pozitif yönde ilerliyoruz. Tüm büyümelerinde dünya ortalamasının üzerinde seyrediyoruz. Bundan sonra da ekonomi ve istihdam anlamında ülkemize aynı şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz. 692 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek Türkiye’de 7. büyük ekonomi konumunda bulunuyoruz. Bu rakamların oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da aynı şekilde çalışarak ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağımızı temenni ediyorum” dedi.

İNEGÖL BÜYÜK BİR EKONOMİ

Bursa Vergi Dairesi Başkanı Nuri Karataş ise “Mükellef hizmetleri kalitesini daha iyi noktalara taşıma anlamında ısrarlıyız. Eksiklerimizi gidermek için çalışıyoruz. İnegöl büyük bir ekonomi. Dünyanın gözdesi bir şehiriz. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek pazarlara ulaşacağız. Bugün burada gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimize belge takdimi yapacağız. Rekortmen olmamakla birlikte çok samimi çaba sarf eden mükelleflerimize de belge takdim edeceğiz. Türkiye’nin ekonomik gerçeklerine uygun, rekabet gücümüzü azaltmayan bir vergi sistemi olmasını ümit ediyorum. Bu konuda üzerimize düşen noktalarda Ankara’ya tekliflerimizi sunuyoruz. Eksikleri hep birlikte aşacağız” şeklinde konuştu.

 

İŞADAMLARIMIZI ILGIN’A BEKLİYORUZ

İnegöl Vergi Dairesi eski Müdürü, Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, “Plaket alan tüm esnaflarımıza ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Kazandıkları miktarla vergi veren ve işçi çalıştıran insanların alın terleri bizim için önemlidir. İnegöl’ün üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını biliyor, bundan sonra da yapacağını biliyorum. İnegöl bana hem mesleki anlamda çok şey kattı hem de siyaset arenasına geçmemde büyük faydaları oldu. 31 Mart’ta Belediye Başkanı oldum. İnegöl’den yetişmiş bir siyasetçi olarak Ilgın’da iyi hizmetler yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

PARMAKLA GÖSTERİLECEĞİZ

Belediye Başkanı Alper Taban da “Her ortamda işadamlarımızın ortaya koyduğu değerler sayesinde İnegöl’ü ve İnegöl’ün güzelliklerini konuşuyoruz. Parmakla gösterilen bir şehir olma yolunda ilerliyoruz. Başta sanayici ve işadamlarımız olmak üzere bunda birçok kişinin bunda katkısı var. Hedefler bitmez, mükemmel bir yapıya dönüşmek en güzel hedeftir. El birliği ile İnegöl’de çok güzel işleri gerçekleştireceğimize inanıyorum.“ dedi.

 

SİZLER BİZİM ONURUMUZSUNUZ

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, “İnegöl’ün ve Türkiye’nin esas gücü işadamlarımız, basiretli tacirlerimizdir. Vergi rekortmenlerimizi kutlamak için bir aradayız. Ticaret ve Sanayi Odamız bu organizasyonu düşünmüş, kendilerine teşekkür ediyoruz. Sizler bizim onurumuzsunuz, gururumuzsunuz.“ dedi.

 

İYİ-KÖTÜ GÜNLERDE BİRLİKTEYİZ

Son olarak konuşan Kaymakam Şükrü Görücü, “Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Bizleri bir araya getiren Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı ile İnegöl Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. Ödül alanları tebrik ettiğimiz gibi alamayıp bu memlekete aş, iş ve para kazandıran hemşerilerimizi de tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemlerde hepsini daha iyi işlerde görmek istiyoruz. İnegöl’ün kalkınmasında önemli görevler üstlendiklerini biliyoruz. İnsanlara iş vermek, ekmek vermek, istihdam sağlamak kolay değildir İnegöl birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin başkentidir. İnegöl’ün gelişmesi ve kalkınması için el birliğiyle hareket edebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bunda en büyük pay siz işverenlerimize düşmekte. İyi ve kötü günlerde hep birlikteyiz. Gelişen, kalkınan, büyüyen bir Türkiye hepimizin gurur kaynağıdır. Bunu sizlerle birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haber: İndirim geliyor
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)