Kadınları öldürüyorlar

08 Mart 2018 / Perşembe 16:39:26 | SİYASET |

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 8 Mart dünya Kadınlar Günü dolayısıyla anıta çelenk bıraktı. Başkan Ayşe Pakoğlu, 2018 yılının ilk iki ayında 75 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

Törende; Atatürk anıtına çelenk bırakıldıktan sonra saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı okundu.

Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pakoğlu yaptığı açıklamada;

“Türkiye’de gencecik evlatlarımızı şehit vererek, kadın cinayetleri ve çocuk istismarları gölgesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bu yıl Ocak ayında 28,  Şubat ayında 47 kadın öldürüldü. Bu kadar ciddi rakamlara ilk kez tanık oluyoruz. Kadınlara uygulanan şiddetin nedenlerinin başında konulan yasaların uygulanmamasıdır.”

KADIN CİNAYETLERİ BİTMİYOR

“2017 yılında 40 kadının cinayete kurban gittiği dönemde Müftülük yasası çıktı. Bizler çok direnmemize rağmen maalesef sesimizi duyan olmadı. Kadın haklarının geriye gittiği dönemlerde bu tür uygulamalar kadınlara şiddet olarak geriye dönüyor.

 Ülkemiz şu an ölümlerin, savaşın olduğu bir ortamdan geçiyor. OHAL başladığı günden bu yana kadın cinayetlerinde hiç azalma olmadı. Toplumsal baskıların, şiddetin olduğu ortamlarda kadına şiddet daha fazla arttı. Ne yazık ki, bizde ki bakış açısı toplumun öfkesini adeta susturmaya yöneliktir.”

KADIN ZENGİNLİKTİR

“2017 yılı kadın hareketlerinin fazla olduğu ve yükseldiği bir yıl oldu. Demek ki biz kadınlar örgütlenirsek sesimizi daha fazla duyurabiliyoruz. Kadın Anne’dir. Kadın Sır’dır. Kadın Aile’dir. Kadın kız çocuğudur. Kadın zenginliktir.

Kadının en yüce görevi anneliktir, ilk eğitim verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse; bu görevin önemi gerektiğince anlaşılır.  Bir toplumun ilerilik seviyesi Kadına ve Çocuğa verdiği değerin sonucunda belli olur.”

ÖLEN KADINLAR UNUTULMADI

“Geçen yıl Kadınlar Günü etkinliğine giderken meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 7 sendika üyesi kadın işçi arkadaşımız Allah’dan rahmet diliyorum.

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günün’de biz kadınlara yaşadığımız bu Cumhuriyet’te verdiği değeri kanunlarla taçlandıran, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha minnettar olduğumuz belirtiyor ve sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: İYİ Parti’ye meclis şoku
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
AHU
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
ŞİFA
Telefon: