Kiraz fiyatına ‘Beddua’

16 Mayıs 2018 / Çarşamba 13:43:25 | GÜNCEL |

İnegöl’de erken kirazın hasadı başladı. Kirazın fiyatı çiftçiyi mutlu etmezken; Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Bu üreticinin sırtından kim misli misli para kazanıyorsa Allah, onların cezasını versin” diyerek duruma tepki gösterdi.

Hasadı yapılan tarlaları gezerek çiftçilerle bir araya gelen Başkan Çelik, Erkenci kirazın hasadının başladığını söyledi.

 

Çelik şöyle konuştu;

“Kiraz gerçekten işçiliği çok olan ürün. Kirazın kilosunun 2 ila 2,5 lira olduğunu düşündüğümüz de çiftçi zarar ediyor. Ürün yetiştirme maliyetini de eklersek çiftçinin cebinden bile çıkıyor. Kiraz burada 2,5 liraya satılıyor ama gidin İstanbul’da aynı kirazı 10 liraya alırsınız. Bir türlü bunun önüne geçemiyoruz. Devletin yapması gereken ilk iş budur. Devletimizin bu konuda tedbirler alması gerekiyor. Biz önerilerimizi de ilettik.”

 

“Umudumuz bundan sonra hasadı olan Napolyon kirazında. Artık onu da Allah bilir. Bu sene ihracatı olursa inşallah, güzel olur. Bizim bölgemizde geceyle gündüz arasında çok ısı farkı olduğu için kirazlarda çatlamalar olabiliyor. O nedenle kalite düşüyor. Zor bir sanatla uğraşıyoruz.”

 

“Çeltikçi’de, Hocaköy’de, Edebey’de marul var. Marul, bahçe de 30 kuruş, bir kilometre gitmeden Cumartesi pazarında 1.5 lira. Bu kerameti neresinde bir türlü anlamıyoruz. Bu üreticinin sırtından kim misli misli para kazanıyorsa Allah, onların cezasını versin. Açık ve net söylüyorum.”

 

Kiraz üreticisi Mehmet Cengiz ise “İşçi parasını çıkarmıyor üretim. Arabayla gelip gitmeye mazot parasını cebimizden koyuyoruz. Bu işi yapmak istemiyoruz artık. Kiraz tarlada kaldı. Pazarda 8, markette liraya satılıyor. Üretici olarak biz 2 liraya satıyoruz. Bizim için çok zor. Tarlaya döksek zarar etmeyiz” diyerek, toplanan kiraz kasalarının bir kısmını tarlaya dökerek tepki gösterdi.

  Sıradaki Haber: Genç Gazete 15 yaşında
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)