Kuran bülbülleri

07 Ekim 2018 / Pazar 11:55:09 | İNANÇ |

Merkez Erkek Kuran Kursunda hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan en küçüğü 13, en büyüğü 21 yaşında olan 19 hafız, İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen merasimle icazetlerini aldı. Törende Kuran-ı Kerim ziyafeti sunan 2010 yılı Dünya Kur’an-ı Kerimi güzel okuma birincisi Ali Tel, muhteşem sesiyle vatandaşları mest etti.

‘Hafızlık İcazet Merasimi’ Hacı Yusuf Şahin Camisinde düzenlendi. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği merasim, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

İlçe Müftüsü Kazım Güzel yaptığı konuşmasında;

“Dünya ve ahret saadetinin tek rehberi olduğunda en ufak şüphe bulunmayan Kuran’ın okunması, anlaşılması en önemli vazife olmalıdır. Bir gece düşünün, o gecede Kur'an iniyor ve o geceyi bin aydan hayırlı bir gece haline getiriyor. Bir ay düşünün o ayda Kur'an iniyor, 11 ayın sultanı yapıyor. Bir yetimi düşünün, o yetime Kur'an geliyor ve âlemlere rahmet oluyor. Bir dağ, bir mağara düşünün o mağarada Kur'an iniyor orası rahmet ve nur oluyor. Bir topluluk düşünün cahiliyetin içinde yaşayan o toplum Kur'an ile tanışıyor. Bir millet düşünün o ümmet Kur'an ile buluşuyor. Siz insanlar içerisinde çıkarılan en hayırlı ümmetsiniz denecek insanlığın övünç kaynağı oluyor.”

 

“Kur'an aslında insanı, insanlığı dünya ve ahiret saadeti ile tanıştırıyor, Allah'ın rahmeti ile buluşturuyor, dahası milletleri, insanları şereflendiren izzet olur ve istikbale güvenle bakan bir noktaya taşıyor. Bunun için ki bugün Cenab-ı Hakk’ın kadimi olan Kur’an-ı Kerim’in hıfzısını, sevincini ve mutluluğunu birlikte yaşama adına buradayız. Yaradan Rabbinin adı ile oku. İnsan kendisini ve dahası okunan Kur’an-ı Kerim’i okumasını emreden bir vahiy perdesini aralıyor. Elbette manasını okuyarak bunu anlama adına, yaşama adına ona göre bir medeniyeti inşa etme adına okumak olmalıdır. Anlama adına, yaşama adın bir Kur'an okuma seferberliği ile donanmalıyız. Bugün hafızlarımızın heyecanını yaşıyoruz.”

 

“Kur’an'ın hafızı olmak, en güzel şekilde onu ezberlemekle, en güzel şekilde anlamakla, hayatımıza taşımakla ve yeryüzünü onun medeniyeti ile inşa etmek gerekiyor. Cenab-ı Hakk’ı da Kur’an-ı Kerim’i okuyup, anlama noktasında Peygamberleri hesap verme durumunda olacağını ayetinde ifade buyuruyor. Cenab-ı Hakk, Peygamberine okuyup anlama noktasında görevini yaptın mı noktasında hesaba çektiğinde ‘Ben anlattım ama benden sonra bunlar Kur’an-ı terk etmişler’ diyerek şikâyetçi olunacak bir konuma düşmeme noktasında uyarılmaktayız. Bizim zikrimizden yüz çevirenler, okuma, anlama adına, hayata onu hâkim kılma adına görevlerini ihmal edenlere, biz onları ahirette kör olarak kastedeceğiz” diye konuştu.

 

Bursa İl Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir ise “Cenab-ı Allah bu kardeşlerimizi yetiştiren ev sahipliği yapan müftümüzden, hocalarımızdan, bu yavrularımızın ailelerinden Allah razı olsun. İyi ki böyle evlatlar yetiştirdiler iyi ki evlatlarını kuran kurslarına gönderdiler” dedi.

 

Konuşmaların ardından hafızlık eğitimini tamamlayarak hafız olan Ebuzer Özdemir, Muhammed Kacır, Harun Çavuşoğlu, Ahmet Aktaş, Sadık Aktaş, Abdullah Öztürkoğlu, Abdülkadir Kurt, Nuri Kahya, Murat Dakes, Abdullah Harun Yücel, Ahmet Hüsrev Erarslan, Yunus Emre Memiş, İrfan Dönmez, Abdurrahman Şahin, Hamza Yasin Koç, Ehlullah Ömer Yardımcı, Furkan Temur, Bilal Nuri Başkurt ile Veysel Merdali tekbirlerle programa katılanlar tarafından ayakta karşılandı.

 

2010 yılı Dünya Kur’an-ı Kerimi güzel okuma birincisi Ali Tel’in kulakların pasını silen Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından hafızlar da Kur’an-ı Kerimden süreler okudu. 13 yaşında hafız olan Bilal Nuri Başkurt okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle herkesi mest etti.

 

Program, hafızlara hayırseverler tarafından hazırlanan hediyelerin protokol üyeleri tarafından takdim edilmesiyle son buldu.  

 

 

 

  Sıradaki Haber: “İmamların amiri müftüdür”
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)