Oylar tek zarfta

30 Ağustos 2018 / Perşembe 18:31:41 | SİYASET |

24 Haziran’daki seçimlerde uygulanan ‘tek zarf, tek sandık” uygulaması, 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde de uygulanacak. Kullanılan oylar, tek zarfa koyulacak ve tek bir sandığa atılacak.

Daha önce seçmenler Büyükşehirlerde; büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için farklı zarflar kullanılıyordu.

5 FARKLI PUSULA VARDI

Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği seçimi, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için 5 farklı pusula 3 zarfa atılıyordu.

KARIŞIKLIĞA YOL AÇIYORDU

Çoğunlukla bu zarfların karıştırılması nedeniyle yaklaşık 2 milyon seçmenin oyu geçersiz sayıldı. 24 Haziran’da uygulanan ‘tek zarf, tek sandık’ uygulaması mahallî seçimlerde de hayata geçirilecek.

TEK ZARF TEK SANDIK

Mart 2019 yerel seçimlerinde artık belediye başkanlığı, belediye, il genel meclisi ve muhtarlık için kullanılan oylar tek zarfa koyulacak ve tek bir sandığa atılacak.

SON SEÇİMDE UYGULANMIŞTI

Bu arada 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilli Genel Seçimi'nde; Cumhurbaşkanlığı pusulası ile milletvekilliği seçim pusulası aynı zarfa konularak aynı sandığa atılmıştı.

  Sıradaki Haber: Zafer ve fetih ayındayız
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)