“Şehrimizi Tanıtmakla Görevliyiz”

20 Temmuz 2018 / Cuma 15:47:38 | KÜLTÜR & SANAT |

Belediye Başkanı Alper Taban, Bosna Hersek’in Konyic şehrinden gelen Belediye Başkanı ve beraberindeki heyeti yemekte ağırladı. Taban, şehir yönetiminde sadece şehri imar etmenin, yeniden yapılandırmanın ve insanların yaşam kalitesini arttırmanın yeterli olmadığına dikkat çekerek; “Bizler aynı zamanda şehrimizi tanıtmakla görevliyiz” dedi.

Bosna Hersek’in Konyic şehri Belediye Başkanı Emir Babula ve beraberindeki 60 kişilik heyet, Uluslararası Alija Düşünce Derneği’nin daveti üzerine İnegöl’e geldi. Konyic şehrinin idarecilerinin yer aldığı heyet İnegöl’ü tanımak üzere farklı ziyaretler ve incelemeler yaparken, Perşembe akşamı da Belediye Başkanı Alper Taban’ın konuğu oldular. Başkan Taban, Emir Babula ve heyetini Zeynel İnegöl Köftecisinde düzenlediği yemekte ağırladı.

 

EMANETE SAHİP ÇIKIYORUZ
Yemek öncesi Konyic heyetinin İnegöl ziyaretine ilişkin bir açıklama yapan Alija Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Sert, bu yıl Uluslararası Alija Derneği’nin Bosna ile kardeşlik ilişkilerini daha da büyütme konusunda kararlı adımlar attığını ifade etti. Uluslararası Aliya Düşünce Derneği olarak Bosna Hersek’in Konyic kasabası Belediye Başkanı Emir Babula ve beraberinde bulunan yaklaşık 60 kişilik ekibi ilçemizde misafir ettiklerini kaydeden Sert; “Konjic kasabası Bosna Hersek’i ziyaret eden her insanımızın uğrayıp kahve içtiği, Neretva Nehri kenarında dinlendiği, köprüsünde fotoğraf çektirdiği şirin bir Kasaba. Uluslararası Alija Düşünce Derneği olarak bizler Bosna ile var olan kadim kardeşlik ilişkilerini geliştirme yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Tarihte Osmanlı’nın, atalarımızın bir çok coğrafyadaki hakimiyetlerini, söz sahibi oluşları, iyi ve güzel değerleri taşımaları ancak o bölge insanlarıyla ilgilenmek, onları misafir etmek, onlarda misafir olmak, sahip olduğumuz İslam kültürünü taşımak ve bu yöndeki birtakım faaliyetlerle ancak mümkün olacağını düşünüyor ve biliyoruz. Hiçbir yönetim, hiç bir kültür ve değer tepeden inme gerçekleşmemiştir.

 

Ortadoğu’da, Balkanlarda, Kafkaslarda tarihte söz sahibi olmamız ve o bölgelerdeki hâkimiyetimiz, şüphesiz sivil inisiyatiflerin kurduğu sevgi çemberi ile geliştirilmiştir. Bizde sorumluluk sahibi bir sivil toplum kuruluşu olarak bu yıl sevgi çemberini büyüterek, çıtamızı daha yukarılara yükselterek özellikle Bosna Hersek konusunda Alija İzzetbegoviç’in bizlere Cumhurbaşkanımız nezdinde emanet edilen kardeş ülkemiz ile her daim projeler yapıyor, çalışmalar içinde bulunuyoruz.

 

Bulunmaya devam edeceğiz. Misafirperverliğimizi üst seviyede göstererek dayanışma ve kardeşlik noktasında kültür, bilgi paylaşımı noktasında karşılıklı yardımlaşmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda İlim Yayma Cemiyetimize, Belediye Başkanımız Alper Taban’a, Kaymakamımız Ali Akça Beye ve Bursa Milletvekilimiz Vildan Yılmaz Gürel’e Uluslararası Alija Düşünce Derneğinin Çalışmalarına verdikleri desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Alija Derneği farklı projeler ile insana faydalı çalışmalarını sürdürmeye, ilçemize sosyal, kültürel ve düşünsel katma değer olmaya devam edecektir” dedi.

 

 

BOSNA’NIN EN BÜYÜK ŞEHİRLERİNDEN BİRİYİZ
Konyic Belediye Başkanı Emir Babula ise Bugün Alija Derneği’nin davetlisi olarak geldikleri İnegöl’de Belediye Başkanı Alper Taban’ın nazik ziyareti üzerine yemekte misafir olduklarını dile getirerek; “Konyic Belediyesi Bosna’nın büyük belediyelerinden biri. 37 bin nüfusu var. Aynı zamanda birçok ticari faaliyetle de uğraşıyoruz. En büyük metal fabrikası bizim bölgemizde. Yine otomobil endüstrisi ile de ilgileniyoruz.

 

Aynı zamanda bu çalışmalarımız belediye olarak bizim kalkınmamıza destek veriyor. Belediye olarak ağaç endüstrisi çalışmalarımız da var. Belediye olarak bu faaliyetler içerisinde çok sayıda kişiye iş imkanı sağlamış oluyoruz. Turizm olarak güzel bir bölgedeyiz. Nehir, göller ve Osmanlı zamanından kalma köprüler bulunuyor bölgemizde. Konyic şehrimizdeki köprüler, göller UNESCO koruması altında. Ben ilgi alakalarından dolayı herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“ŞEHRİMİZİ TANITMAKLA GÖREVLİYİZ”
Belediye Başkanı Alper Taban da yaptığı selamlama konuşmasında belediyeciliğin şehri sadece yönetmek ve imar etmekten ibaret olmadığına dikkat çekti. Taban; “Bugün aramızda çok kıymetli misafirlerimiz var. Alija Düşünce Derneğimizin Başkanı, Konyic şehrimizin Başkanı ve yöneticileri ile misafirlerimizle beraberiz. Biliyorsunuz şuanda halen devam eden bir kültür sanat festivalimiz var.

 

Bu vesileyle şehrimizde pek çok misafirimizi konuk ediyoruz. Şehir yönetiminde sadece şehri imar etmek, yeniden yapılandırmak, insanların yaşam kalitesini arttırmak yeterli değil. Bu şehrin ekonomik aktivitelerini de canlandırmak, yaşam standardını yükseltmek adına yapacağımız hamleler de önemli. Bugün de bir anlamda Konyic’ten gelen misafirlerimize ev sahipliği yaparak şehrimizi tanıtmış oluyoruz. Kendi bölgelerine döndüklerinde de İnegöl’ü anlatacak insanların çoğalmasını sağlamış oluyoruz. Bunlar gelecekte ekonomik anlamda bir aktivasyona dönüşebiliyor. Bizler aynı zamanda şehrimizi tanıtmakla görevliyiz. Buna vesile olan dernek yöneticilerimize de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Emir Babula Başkan Taban’a hediye takdiminde bulunurken, Taban’da misafirlerine farklı hediyeler takdim etti.

 

  Sıradaki Haber: Farklı Şehirleri Gezip Eksiklerimizi Görmek İstiyoruz
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)